Olejek rycynowy to produkt niezwykle przydatny w pielęgnacji włosów i cery. Niewiele osób wie, że posiada on także właściwości przeczyszczające oraz również często stosowany jest przy zaparciach.

Olej rycynowy jest otrzymywany z nasion rącznika pospolitego. Poprzez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą. To niezbędna procedura, ponieważ pozwala ona na rozkład silnie toksycznego białka. Czyli rycyny, która znajduje się w nasionach rośliny.

Olejek rycynowy to tajna broń naszych matek i babć. Sięgały po niego zarówno w celach pielęgnacyjnych, jak i leczniczych. Ma długą listę właściwości i opcji zastosowań. Jest tani i łatwo dostępny. Kosztuje kilka złotych i można go kupić w każdej aptece.

Olej rycynowy zaparcia

W dzisiejszych czasach wiele ludzi zmaga się z problemami zaparć. Często wtedy sięgamy po leki i zioła, które mogą być szkodliwe dla żołądka.

Olej rycynowy kojarzymy przede wszystkim ze środkiem na zaparcia. Po zażyciu od 1 do 2 łyżek powoduje przeczyszczenie. Dlatego olejek rycynowy stosujemy również w formie okładów.

Na zaparcia mogą nam pomóc okłady z olejku rycynowego. Takie okłady możemy przygotować sami w domu. Należy wziąć kawałek starego materiału. Natrzeć go z podgrzanym wcześniej olejkiem i przyłożyć do brzucha. Nie powinniśmy robić okładów z olejku:

  • podczas ciąży;
  • podczas miesiączki;
  • podczas stosowania diety oczyszczającej.

Olej rycynowy na przeczyszczenie

Picie niewielkich ilości olejku rycynowego działa przeczyszczająco i pomaga na zaparcia. Ma jednak drażniące właściwości, dlatego nie można stosować go zbyt często.

Dopuszczalna jednorazowa dawka oleju rycynowego na przeczyszczenie dla dorosłego człowieka wynosi 10-20 g. Czyli maksymalnie dwie łyżki. Efekt przeczyszczający pojawia się przeważnie po około 6 godzinach.

W jaki sposób działa olejek rycynowy?

Olej rycynowy słynie ze swojego szybkiego i skutecznego działania. Zawdzięcza go kwasowi rycynolowemu, który w postaci glicerydu stanowi główny składnik oleju.

  1. Po kontakcie z enzymami trawiennymi m.in. sokiem trzustkowym. Kwas rycynolowy reaguje z jonami sodu obecnymi w treści pokarmowej;
  2. W ten sposób powstają sole sodowe i potasowe, które mają działanie drażniące, tj. pobudzają ruchy perystaltyczne;
  3. Oprócz tego spowalniają one wchłanianie wody w jelicie grubym i dzięki temu ułatwiają oraz przyspieszają wypróżnienie.

W związku z tak silnym działaniem nie powinniśmy stosować go dłużej niż przez kilka dni. Zażywany zbyt długo może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. A także do braku łaknienia, wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych lub do zaostrzenia istniejących stanów zapalnych.

Po zażyciu olejku rycynowego, oprócz przeczyszczenia mogą wystąpić skutki niepożądane. Takie jak: nudności i wymioty, ból brzucha, kolka, utrata apetytu, a także biegunka.

Olejku rycynowego nie podaje się dzieciom do ukończenia 12 roku życia. A nastolatkom — wyłącznie po konsultacji z lekarzem.