Aronia potocznie nazywana czarną jarzębiną, kwitnie zwykle na początku maja. Owoce aronii zaczynają dojrzewać w pierwszej dekadzie sierpnia, jednak zbiera się je pod koniec sierpnia, kiedy już nie mają tak cierpkiego smaku.

Aronię i jej dobroczynne właściwości rozpropagował w połowie lat 80 XX wieku znakomity specjalista w dziedzinie ziołolecznictwa Zbigniew T. Nowak. W swojej najnowszej książce „Zielony detoks” autor opisuje mnóstwo cennych informacji na temat aronii oraz innych roślin leczniczych, które wymiatają z organizmu wolne rodniki.

Aronia według Zbigniewa T.Nowaka to krzew pełen zalet, idealny na domowe lecznicze przetwory. To bomba pełna antyoksydantów, która potrafi uchronić przed wieloma chorobami. Z owoców aronii przygotowuje się soki, przeciery, kompoty, można je też mrozić. Aronia według najnowszych badań naukowych przedłuża życie, ponieważ nie tylko chroni przed chorobami cywilizacyjnym (nowotwory, choroby układu krążenia), ale również skutecznie wspomaga ich leczenie!
Co zawierają owoce aronii?

są bezkonkurencyjne pod względem bogactwa cennych antocyjanów
zawierają witaminy C, B2, B6, PP, E i karoten
to cenne źródło flawonoidów
zawiera kwas fenolowy i kwas chlorogenowy
posiada unikalne sole mineralne: molibden, mangan, bor, jod
duże ilości błonnika

Co potrafi aronia?

potrafi uchronić przed chorobą wieńcową
poprawia sprawność umysłową, ponieważ poprawia sprawność umysłową
poprawia dotlenienie mięśnia sercowego
regularne stosowanie soku z aronii obniża ciśnienie tętnicze
przyspiesza regenerację komórek nerwowych
neutralizuje wolne rodniki to częsta przyczyna chorób cywilizacyjnych
zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym, np. Alzheimera i Parkinsona
polecana osobom, które przebyły udar lub uraz mózgu i mikrowylewy
dzięki antocyjanom pobudzają wydzielanie insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych- idealny owoc dla cukrzyków
zawarty w aronii kwas chlorogenowy opóźnia wchłanianie glukozy w jelicie cienkim oraz bierze aktywny udział w metabolizmie glukozy
zapobiega retinopatii cukrzycowej i rozwojowi zmian miażdżycowych na cukrzycę
ogranicza rozwój zmian nowotworowych, dzięki temu że antocyjany blokują ukrwienie komórek rakowych i pobudzają proces apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórek nowotworowych

Przygotowanie soku z aronii – według Zbigniewa T. Nowaka:

Składniki:

dojrzałe owoce aronii
woda
cukier trzcinowy
świeże liście wiśni – zdrowe, zerwane z końców gałązek

Przygotowanie:

Owoce aronii najlepiej zrywać na początku września lub pod koniec sierpnia, kiedy są one dojrzałe, bo wtedy są mniej cierpkie. po umyciu i odsączeniu na sicie wsypać je do emaliowanego garnka i zalać taką ilością wody, aby niemal pokryła owoce. Wrzucić do nich umyte liście wiśni( około 10 sztuk na 2 kg owoców). Wszystko razem gotować na słabym ogniu około 15 minut. Następnie garnek odstawić pod przykryciem. Kiedy już owoce zmiękną, ale sa jeszcze gorące, zmiażdżyć je w garnku, by puściły jak najwięcej soku. Pozostawić w garnku na 12 godzin. Po tym czasie miazgę z aronii przecierać delikatnie przez sito, odrzucając liście wiśni. Uzyskany sok znów wlać do emaliowanego garnka, gotować, dosypując stopniowo cukier i ciągle mieszając. Na 1 litr soku przeznaczyć od 1/2 kg do 70 dag cukru. Sok powinien się gotować wolno jeszcze około 3 minut, w tym czasie zdejmujemy nadmiar tworzącej się piany. Wrzący sok wlewać do szczelnych butelek lub słoików i umieścić na 2-3 godziny pod kocem( sucha pasteryzacja). przechowywać w suchym i chłodnym miejscu zachowuje swoje właściwości kilka lat.

W książce Zbigniewa T. Nowaka „Zielony detoks” znajdziecie cenne porady i informacje na temat 16 roślin leczniczych takich jak : aronia, czosnek, cebula, porzeczka czarna czy rokitnik, które wymiatają z organizmu człowieka wolne rodniki i gwarantują długie życie. Zbigniew T. Nowak opisuje działanie tych roślin oraz praktyczne porady jak je przygotować i stosować. Znajdziecie tam sprawdzone przepisy na soki, pasty, krople i nalewki.

Zielony-detoks-Zbigniew T. Nowak

Książka „Zielony detoks” Zbiegniewa T. Nowaka jest do kupienia z rabatem na hasło: DETOX w księgarni internetowej xlm https://xlm.pl/ksiazka/zielony-detoks

Książkę polecam serdecznie wszystkim osobom interesującym się profilaktyką zdrowia oraz osobom, które chcą naturalnie dbać o zdrowie.