Mydło Aleppo to prawdopodobnie najstarsze mydło na świecie. Było znane za czasów Fenicjan. Uważa się, że metoda wytwarzania mydła Aleppo sięga 2000 lat, lecz są wzmianki o jego początkach sprzed 4000 lat. Ciekawostką jest, że pierwsze mydła były wykorzystywane tylko do czyszczenia wełny i wyprawiania skór.
Mydło Aleppo
Do Europy sprowadzili je w IX wieku krzyżowcy. W tym czasie największa produkcja mydła skupiała się w rejonie Morza Śródziemnego, głównie w miastach hiszpańskich i włoskich. Najwyższej jakości mydło wyrabiano w Kastylii. Ponieważ Hiszpanie tak jak Francuzi nie dysponowali olejem laurowym, to wyrabiano mydło wyłącznie z oliwy z oliwek. Mydło kastylijskie (Jabón de Castilla) a także francuskie mydło marsylskie nadal jest wyrabiane w lokalnych manufakturach mydła.
Mydło Aleppo do Polski trafiło dopiero 10 lat temu i przeżywa obecnie swój renesans. Doskonale sprawdza się u osób zmagających się z trądzikiem, łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry.
Proces wytwarzania mydła Aleppo:
Proces wytwarzania mydła Aleppo rozpoczyna się po zbiorach oliwek. Olej wytłaczany z oliwek po zmieszaniu z ługiem sodowym i podgrzewany z dodatkiem wody morskiej. Następnie ulega zmydleniu. Po 7 dniach do masy dodawany jest olej z jagód wawrzynu szlachetnego, czyli oleju laurowego. Następuje odlanie ługu na arkusz papieru i odparowanie wody z zielonej woskowej masy. Gdy mydło jest już twarde, przechodzi proces porcjowania i pieczętowania. Przed sprzedażą poddaje się je jeszcze długotrwałemu, 9-miesięcznemu a nawet kilku letniemu suszeniu i utwardzeniu. Pod wpływem utleniania mydło dojrzewa i zmienia kolor na piaskowy, wewnątrz pozostaje ciemnozielone. Dopiero po leżakowaniu trafia do sprzedaży. Cały proces jest czasochłonny a prosty skład mydła sprawia, że jest ono ponadczasowe.
Mydło Aleppo wewnętrzna strona mydła
Oryginalne mydło Aleppo opiera się na czterech składnikach pochodzenia naturalnego: oleju z oliwek, oleju laurowym, wodzie i ługu sodowym z soli morskiej.
Mydło ma odczyn zasadowy, a skóra kwaśny, dlatego zawsze po jego użyciu, powinno się przetrzeć twarz tonikiem, aby zapobiec nadmiernemu przesuszeniu twarzy. Dzięki całkowicie naturalnemu składowi i braku substancji uzupełniających, Aleppo nie powoduje alergii i dopasowuje się do każdego rodzaju skóry.
Olej laurowy powstaje z tłoczonych na zimno jagód wawrzynu szlachetnego ( tego samego, z którego Grecy pletli wieńce laurowe – symbol i nagroda zwycięstwa ) . W skład oleju wchodzą gliceryd kwasu laurynowego, palmitynowego, olejowego i linolowego oraz olejki eteryczne. Składniki zawarte w oleju laurowym odpowiedzialne są za właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze mydła. Dzięki czemu głęboko oczyszcza pory w skórze ograniczając pojawianie się zmian trądzikowych. Olej laurowy pomaga też goić rany.
Oliwa z oliwek posiada właściwości nawilżające, natłuszczające i zmiękczające. Idealnie dopełnia antyseptyczne działanie oleju laurowego, zapobiegając zbyt dużemu wysuszeniu skóry. Z tego względu mydło Aleppo może być stosowane zarówno do pielęgnacji skóry suchej jak i tłustej a jego właściwości zależą od stężenia oleju laurowego. Im większy procent tego składnika tym bardziej mydło działa antyseptycznie i też cena jego jest wyższa.
Mydłem Aleppo można myć całe ciało, głowę, miejsca intymne. Znajduje zastosowanie również jako krem do golenia i środek piorący.
Mydło Aleppo, które wybrać?
5 – 10% to mydło bardzo delikatne, odpowiednie dla skóry alergicznej i suchej. Przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i niemowląt i dzieci. Jest to dobre stężenie dla osób, które nigdy wcześniej nie używały mydła Aleppo i zaczynają swoją przygodę z tym mydłem.
10 – 20% mydło odpowiednie dla skóry mieszanej i normalnej o delikatnym działaniu antyseptycznym.
30 – 40% mydło o mocniejszym działaniu. Przeznaczone dla skóry tłustej a także dla osób walczących z łupieżem. Polecane przy umiarkowanych stanach zapalnych skóry związanych z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy egzemą.
60 -70% mydło o najsilniejszych właściwościach antyseptycznych, zawierające najwyższe stężenie oleju laurowego przeznaczone dla osób zmagających się z cięższymi stanami zapalnymi skóry w atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy.
Obecnie dostępne są różne rodzaje mydła Aleppo i ze względu na sytuację w Syrii, produkcja tego mydła została przeniesiona do Francji. Mamy do wyboru czyste mydła aleppo lub też wzbogacone są o glicerynę, różnego rodzaju oleje roślinne lub inne naturalne dodatki. Spotkać można mydło Aleppo z czarnuszką (zawiera olej z czarnuszki), mydło Aleppo z czerwoną glinką wskazane dla cery naczynkowej a także mydło Aleppo z olej arganowym i glinką ghassoul.