Opóźnienie lub brak miesiączki ? To najpewniejsze objawy ciąży ! Jeśli zazwyczaj miesiączkujesz regularnie, to brak miesiączki jest jedną z najpewniejszych oznak, że możesz być w ciąży. Jednak, nie jest to stuprocentowy dowód na ciążę. Opóźnienie miesiączki może być spowodowane przez zmiany hormonalne, stres , zmiany stref geograficznych i różne choroby (zobacz zaburzenia miesiączkowania).

Czy mogę być w ciąży pomimo miesiączki?

Z drugiej strony, możliwe jest, że jesteś w ciąży nawet jeżeli wystąpiło krwawienie. Niektóre kobiety mają lekkie krwawienie kilka dni po zapłodnieniu wiec wypada ono w okolicy daty miesiączki. Zazwyczaj to krwawienie jest znacznie słabsze niż miesiączka, i przypomina smugi krwi lub brązowy śluz.

Złe samopoczucie i nudności

Najczęstsze i najbardziej dokuczliwe objawy ciąży to poranne mdłości i złe samopoczucie. Mdłości, które potocznie są zwane porannymi, mogą niestety występować w różnych porach dnia i z rożna częstotliwością.

Różne teorie tłumaczą dlaczego kobiety w ciąży maja mdłości. Według jednej z nich mdłości są spowodowane przez wzrost w pierwszym trymestrze ciąży hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa) w organizmie. To właśnie poziom tego hormonu jest badany w teście ciążowym. Po upływie trzeciego miesiąca ciąży, poziom hCG spada i wraz z tym te dokuczliwe pierwsze objawy ciąży zwykle zanikają.