Suplementy diety – najogólniej mówiąc to produkt składający się z substancji odżywczych, stanowiących uzupełnienie codziennej diety. Suplementy mają być dodatkowym źródłem witamin, minerałów i innych składników ważnych dla funkcjonowania naszego organizmu w postaci proszku, płynu, tabletek i kapsułek.
Czy warto stosować suplementy diety?

Zapewne znajdą się i zwolennicy i przeciwnicy suplementów diety. Różnica podstawowa między suplementem a lekiem jest taka, że lek musi przejść restrykcyjne badania aby mógł być dopuszczony do obrotu a suplement diety już nie. Możemy zatem w przypadku suplementu diety polegać wyłącznie na informacji, którą podaje jego producent.

Jeśli nic nam nie dolega, nie jesteśmy osłabieni, nie chorujemy, to nie mamy potrzeby myśleć o dostarczeniu do organizmu brakujących substancji odżywczych.

Sytuacja się zmienia w przypadku, gdy niepokoją nas objawy takie jak wypadanie włosów, pękanie i suchość skóry, brak sił, ciągłe zmęczenie czy skurcze mięśni, wtedy zaczynamy się zastanawiać nad swoim zdrowiem i dietą.

Warto zacząć od zmiany stylu życia, mam tu na myśli oczywiście zdrowe odżywianie, odpowiednią dawkę ruchu i eliminację stresu. Ale, co zrobić jeśli taka zmiana jest trudna dla nas lub też nie mamy czasu na regularne i zdrowe posiłki. Najprościej wtedy dostarczyć sobie suplementy diety. Gdyby to było takie proste? Jeśli nie wiesz, jakie są objawy niedoboru witamin i minerałów albo jak działają poszczególne składniki to możesz suplementować się w ciemno i może nie być żadnego efektu…
Kiedy warto rozważyć suplementację diety?

Często nasza dieta nie wygląda dobrze. Żyjemy szybko, jemy szybko i nieregularnie. Spożywamy coraz więcej żywności przetworzonej i niezdrowej. Następna sprawa, co jemy? Latem jeszcze nie jest najgorzej z naszą dietą, bo jest dużo warzyw, owoców, do tego słońce i ogólnie mamy więcej energii, więc też lepiej się czujemy. Chociaż pamiętajmy o jakości produktów, czym są nawożone warzywa i owoce dostępne w sklepach i po obróbce termicznej (gotowanie, smażenie), która niszczy witaminy i minerały…

A co jeśli przeanalizujesz swoją dietę i zauważysz, że mimo, że jesz warzywa i owoce i mądrze się odżywiasz, to dalej odczuwasz dyskomfort i dolegliwości? Warto zasięgnąć porady lekarskiej, zrobić analizę krwi i moczu a suplementację rozważyć dodatkowo jako uzupełnienie diety.
Co na to nauka?

Istnieją specjalne międzynarodowe protokoły żywieniowe, dotyczące głównie chorób autoimmunologicznych. Jest to obszerny temat, więc nie będę go tu opisywać. Dla przykładu przy chorobie Hashimoto wskazana jest suplementacja selenem, cynkiem i witaminą D.

Powstało wiele opracowań naukowych, w których opisane zostało działanie witamin, pierwiastków i innych składników odżywczych, które odgrywają ogromną rolę w naturalnym powrocie do zdrowia. O tym szeroko mówi medycyna ortomolekularna, według której leczenie choroby powinno opierać się na dostarczaniu do organizmu naturalnych substancji terapeutycznych takich jak witaminy czy minerały w odpowiednio wysokich dawkach. Każda komórka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje różnych składników i związków chemicznych. Jeśli komórkom zabraknie jakiegoś składnika, zaczynają szwankować reakcje biochemiczne i co za tym idzie organizm zaczyna chorować!

Warto jeszcze poczytać o amerykańskich badaczach naukowych takich jak Linus Pauling (laureat Nobla), dr Abram Hoffer czy sięgnąć po opracowania Andrew W. Saula. W Polsce o zagrożeniach w wyniku niedoboru pierwiastków takich jak magnez, cynk czy selen mówił już dawno profesor Aleksander Ożarowski.

Kiedy warto rozważyć suplementację diety:

Jeśli pijesz dużo kawy, pracujesz w stresie, łapią cię skurcze mięśni powinieneś pomyśleć o uzupełnieniu diety magnezem najlepiej w towarzystwie z witaminą B6
Jeśli uprawiasz intensywnie sport – potrzebujesz poprawiać wydolność i wytrzymałość mięśni w tym mięśnia sercowego. Warto pomyśleć o uzupełnianiu pierwiastków, które są tracone w wraz z potem. Przyda się tu magnez, cynk, potas, L-karnityna czy witamina E, N-acetylocysteina czy L-glutamina
Jeśli wypadają Ci włosy, masz kruche paznokcie – pomyśl o suplementach, które wzmocnią włosy , paznokcie i skórę, suchą skórę. Główną rolę odegra siarka organiczna, krzem, cynk i biotyna oraz witamina C a także selen. Warto również sięgnąć po oleje nierafinowane.
Odczuwasz bóle stawów i mięśni, cierpisz na stany zapalne – tu również pomocna jest siarka organiczna z witaminą C oraz kurkumina z piperyną
Zmęczenie – być może warto sięgnąć po chlorellę i spirulinę i oczyścić organizm z toksyn. Dodatkowo algi dostarczą naturalnych witamin, minerałów i aminokwasów? Można pić młody jęczmień albo chlorofil.
Problemy z płodnością i libido – warto pomyśleć o żeń-szeniu, selenie i cynku, a także o kozieradce
Profilaktyka nowotworowa, jeśli jesz dużo fast foodów, palisz papierosy, żyjesz w stresie, rozmawiasz dużo przez telefon – przydadzą się wszelkie antyoksydanty w postaci witaminy A, C i E a także selen oraz flawonoidy występujące w różnych roślinach np: acerola, dzika róża, aronia a także resweratrol, kurkuma i koenzym Q10 czy też kwas alfa-liponowy, które mają zdolność zwalczania wolnych rodników i zapobiegną stresowi oksydacyjnemu!
Poprawa koncentracji i pamięci – przede wszystkim magnez i cynk, kompleks witamin B-50, indyjskie zioła gotu kola i bacopa monnieri, ashwagandha czy żeń-szeń koreański
Infekcje wirusowe, częsta zapadalność na infekcje – witamina D, witamina C, cynk, olej z czarnuszki i wiele innych…
Odchudzanie – chrom, pokrzywa indyjska, zielona kawa, L-karnityna, kwas linolowy, acai
Osteoporoza – witamina K2+D3+ wapń
Problemy ze wzrokiem – luteina, witamina A
Problemy ze snem, bezsenność – magnez, melatonina
Choroby układu krążenia, profilaktyka miażdżycy – K2+D3, kwasy omega-3, witamina B12+B6+kwas foliowy, krzem, witamina E, koeznym Q10,
Migrenowe bóle głowy – magnez, złocień maruna, herbaty ziołowe o działaniu antystresowym

Podsumowując

To tylko niektóre dolegliwości, przy których warto rozważyć suplementację. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest odrębnym przypadkiem, prowadzi inny styl życia, ma inną florę bakteryjną, inne geny i różny wywiad rodzinny pod względem występowania chorób w najbliższej rodzinie. Dlatego nie ma 100% odpowiedzi, który suplement jest najlepszy albo że ten na pewno Tobie pomoże! Druga sprawa, to należy pamiętać, które składniki odżywcze można łączyć a które lepiej spożywać osobno. Na przykład wapń nie powinno łączyć się z magnezem czy z cynkiem, bo konkurują ze sobą podczas wchłaniania. Witamina C z kolei dobrze współdziała z MSM (siarką organiczną).

Ciekawa jestem, jaka jest Wasza opinia na temat suplementacji? Kiedy warto po nią sięgać?