Cera naczynkowa charakteryzuje się kruchością i nadwrażliwością naczyń krwionośnych a także jest jednym z czynników przyczyniających się do powstania trądzika różowatego. Coraz więcej kobiet w różnym wieku uskarża się na pojawiające się nieestetycznie wyglądające pajączki na twarzy. Kruchość naczynek związana jest z ich podwyższoną przepuszczalnością, co z kolei powoduje brak wytrzymałości naczyń włosowatych, które pod wpływem ciśnienia krwi zaczynają pękać. Skłonność do występowania rozszerzonych naczynek (teleangiektazji) może występować już w dzieciństwie, a po dwudziestym roku życia mogą nasilać się objawy. Cera naczynkowa może powstać przy każdym typie cery, ale szczególnie na tę dolegliwość narażona jest skóra cienka i wrażliwa.
Cera naczynkowa niekiedy występuje w późniejszym wieku, kiedy to zmniejsza się ilość kolagenu w skórze i mikrokrążenie jest osłabione. Zmiany naczynkowe zdarzają się również u osób cierpiących na zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu krążenia, choroby układu pokarmowego czy choroby tkanki łącznej. Często wtedy dochodzi do kruchości naczyń krwionośnych na twarzy, rozlanego rumienia i uczucia pieczenia.
Cera naczynkowa – czego unikać?
palenia papierosów
mocnej kawy i herbaty
alkoholu
ostrych przypraw
ostrych warzyw: rzodkiewka, papryka
gorących posiłków
demakijażu wodą z mydłem
nadmiernej ekspozycji słonecznej
silnego mrozu i wiatru
sauny
stresu
peelingów ziarnistych
substancji zawartych w kosmetykach takich jak: alkohol etylowy, mentol, mięta pieprzowa, olejek eukaliptusowy, kwasy AHA i BHA, kwas salicylowy, mocznik, kwas witaminy A, kofeina, kapsaicyna
preparatów sterydowych na skórę
Cera naczynkowa – zalecenia:
demakijaż skóry twarzy mleczkiem kosmetycznym i tonizowanie twarzy tonikiem dla cery wrażliwej lub hydrolatem z róży
2 razy w miesiącu peeling enzymatyczny
maseczki z czerwonej glinki czy siemienia lnianego
aplikowanie kremu pielęgnacyjnego zawierającego składniki takie jak: witamina c, witamina K i PP, arnika, rutyna, kasztanowiec, oczar wirginijski (hamamelis), nagietek, melisa lekarska, miłorząb japoński, krwawnik, krzem, algi morskie, szałwia, olejek różany, olejek neroli, olejek sandałowy, olejek cyrpysowy, ekstrakt z pestek winogron, alantoina, d-panthenol, kwas hialuronowy, wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu, olej z awokado, kwas PHA
picie naparów ziołowych z fiołka trójbarwnego, dziurawca czy głogu
stosowanie kremów w okresie letnim z blokerami słonecznymi
regulacja zaburzeń układu pokarmowego i hormonalnego
obserwacja po jakich produktach dochodzi do pojawienia się rumienia na twarzy
owoce surowe bądź w postaci wyciskanego soku
sok z kapusty kiszonej oraz kapusta czerwona
dieta bogata w witaminę C, witaminę B2 i B3 oraz skrzyp polny
Zabiegi kosmetyczne na naczynka krwionośne:
jonoforeza – wprowadzanie substancji leczniczych w głąb skóry przy pomocy prądu stałego
elektrokoagulacja -polegający na nakłuwaniu naczynka specjalną igłą podłączoną do prądu
laseroterapia – wprowadzenie do skóry wiązki światła emitowanego z lasera, który zamyka naczynia. Obecnie zabieg ten uważany jest za najbardziej bezpieczną i najskuteczniejszą metodę leczenia „pajączków”
Podsumowując z cerą naczynkową należy postępować bardzo ostrożnie i delikatnie. Należy unikać czynników sprzyjających pękaniu naczynek zmienić nawyki żywieniowe, stosować naturalne kosmetyki i odpowiednio chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pamiętajmy jednak, że nawet zalecane składniki dla cery naczynkowej mogą uwrażliwić lub podrażnić skórę. W przypadku, gdy stosowane wskazówki i zalecenia nie przynoszą poprawy stanu skóry, warto wybrać się na konsultacje do dermatologa lub kosmetologa.
Ciekawa jestem, jakie są Wasze doświadczenia w pielęgnacji skóry z rozszerzonymi naczynkami? Jaki rodzaj pielęgnacji zmniejszył zaczerwienienie skóry? Co wpłynęło na poprawę stanu skóry?