MSM czyli metylosulfonylometan to organiczny związek siarki, który znajduje się między innymi w mięsie, owocach, warzywach i świeżym mleku. Niestety proces konserwacji czy pasteryzacji produktów spożywczych niszczy zawartość siarki w tych produktach. Siarka jest potrzebna do syntezy białek niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W latach 80 dwudziestego wieku Robert Herschler opatentował syntezę metylosulfonylometanu. Według tego amerykańskiego biochemika MSM powinno być stosowane w wielu chorobach. Za eksperta siarki organicznej uważany jest dr Stanley Jacobs, który od wielu lat z powodzeniem stosuje siarkę w swojej klinice.
Niedobór siarki w organizmie powoduje spadek elastyczności tkanki skórnej i mięśniowej, ograniczenie ruchomości stawów a także zmniejszenie sprężystości innych tkanek (płuc, naczyń krwionośnych). Siarka wzmacnia włókna kolagenowe oraz pomaga zachować dobrą kondycję błon komórkowych, sprawia, że są one lepiej uwodnione i odżywione. Badania wykazały, że siarka łączy się z receptorami błony śluzowej jelit, chroniąc tym samym przed szkodliwym działaniem pasożytów, alergenów i toksyn.
MSM wykazuje również działanie przeciwbólowe (hamuje impulsy bólowe wzdłuż włókien nerwowych oraz zmniejsza ciśnienie w komórkach). Siarka organiczna posiada właściwości antyoksydacyjne, wychwytuje wolne rodniki, które odpowiadają za uszkodzenia i stany zapalne komórek w organizmie.
MSM – zastosowanie:
choroby zwyrodnieniowe stawów i reumatoidalne zapalenie stawów
choroby tkanki łącznej
bóle pleców i mięśni
migreny, bóle głowy
nerwobóle
urazy, kontuzje sportowe
zapalenie kaletki
łokieć tenisisty
zespół cieśni
blizny, oparzenia, skaleczenia, złamania
osteoporoza
spadek odporności, częste infekcje – siarka stymuluje produkcję przeciwciał
alergia, astma
detoksykacja – wspomaga usuwanie metali ciężkich z organizmu
wykazuje działanie przeciwpasożytnicze (głównie lamblie)
łagodzi stany zapalne zmian trądzikowych
wskazany u osób z cerą naczynkową, suchą i wrażliwą
poprawia kondycję włosów i paznokci – siarka uczestniczy w produkcji keratyny
łojotokowe zapalenie skóry – siarka reguluje pracę gruczołów łojowych
zakażenia grzybicze skóry
profilaktyka nowotworowa
zapobiega gromadzeniu się kwasu mlekowego po intensywnych ćwiczeniach fizycznych
stany zapalne układu moczowo-płciowego
działa przeciwzakrzepowo
poprawia ukrwienie tkanek
profilaktyka nowotworowa
MSM – dawkowanie:
Należy pamiętać, że siarkę trzeba stosować dłuższy czas i ustalić odpowiednią dawkę. Wysycenia MSM w organizmie jest wydłużone w czasie. Wykazano, że siarka uśmierza ból i poprawia funkcjonowanie stawów, gdy jest przyjmowania co najmniej 12 tygodni w dziennej dawce 1200 mg. Aby szybciej wywołać pożądany efekt zaleca się spożywać 6 gram MSM na dobę, czyli 5 krotnie wyższą dawkę niż sugerowaną przez producenta. Siarka jest bezpiecznym składnikiem i nawet dawka 40 gram na dobę nie wywołuje działań toksycznych. Należy początkowo podawać 1 g na dobę, codziennie zwiększając o 1 gram, aby stopniowo przyzwyczaić organizm do siarki. Dzienne zalecane jej spożycie waha się między 5 a 20 gramów w dawkach podzielonych – najlepiej na czczo wypić rozpuszczony proszek w szklance letniej wody. Dawkę należy dostosować w zależności od samopoczucia i obserwowanych efektów.
MSM z czym najlepiej łączyć?
Witamina C (kwas L-askorbinowy, askorbinian sodu), koenzym Q10, witaminy z grupy B, witamina A, D i E, aminokwasy, selen, wapń, magnez.
MSM – przeciwwskazania:
Siarka organiczna posiada właściwości rozrzedzające krew, dlatego w przypadku stosowania warfaryny, aspiryny należy skonsultować suplementację siarki z lekarzem prowadzącym.
Osoby wrażliwe na siarczyny (często używane jako środek konserwujący) mogą także reagować na MSM. Zazwyczaj jest to spowodowane niedoborem molibdenu.
Rzadko występuje wysypka skórna czy biegunka, co jest objawem detoksykacji organizmu. Jednak w takim przypadku należy na kilka dni odstawić siarkę lub zmniejszyć dawkę.
Siarka organiczna – metylosylfonylometan
Ciekawostki:
W Polsce z bogatych źródeł siarkowych słyną kurorty Busko-Zdrój, Solec-Zdrój i podkrakowskie Swoszowice, gdzie popularne są kąpiele siarczkowe. Podczas takiej kąpieli siarka rozmiękcza i złuszcza naskórek, co sprawia że do tej pory sucha skóra staje się miękka i sprężysta.
Najbardziej widocznym objawem niedoboru siarki oprócz osłabienia i zmęczenia jest ciemny pierścień na brzegu tęczówki oka.