Coraz więcej ludzi cierpi na zbytnie wypadanie włosów, jak i łysienie. Często też nie wiemy, jaka może być ku temu przyczyna.

Jeśli zaobserwujesz nadmierne wypadanie włosów, to znak, że warto się o nie zatroszczyć. Jak i również wprowadzić w życie domowe sposoby przywracające włosom siłę i blask.

Do najczęstszych problemów z wypadaniem włosów należą błędy pielęgnacyjne. Najczęściej należą do nich:

 • noszenie zbyt wysoko upiętych fryzur, silnie naciągających włosy;
 • stosowanie ciężkich kosmetyków modelujących. Na przykład lakierów, pianek, gum;
 • conocne spanie z włosami nawiniętymi na wałki lub papiloty;
 • suszenie bardzo gorącym lub suchym powietrzem;
 • zabiegi fryzjerskie: farbowanie, tlenienie, trwała;
 • błędy dietetyczne — za dużo ostrych przypraw, za mało wapnia. Jak i również witamin z grupy B, żelaza i kwasów Omega 3.

Nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów to bardzo poważny problem. Dotyka od szczególnie kobiety, jak i mężczyzn. Bardzo często prowadzi do łysienia i całkowitej utraty owłosienia na głowie. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów są bardzo zróżnicowane, poczynając od czynników mechanicznych, poprzez choroby i przyjmowane leki. Aż po niewłaściwą pielęgnację skóry głowy.

Ogólne przyczyny wypadania włosów można podzielić na następujące czynniki:

 • Czynniki mechaniczne — wypadanie włosów związane jest zazwyczaj ze zbyt częstym i intensywnym czesaniem. A także ze ściskaniem włosów w tzw. koński ogon;
 • Czynniki toksyczne — całkowita utrata włosów jest związana z zatruciem metalami ciężkimi (rtęcią, talem, arsenem). Następuje ok. 14 dni po zażyciu trucizny. Włosy zaczynają odrastać choremu po upływie 3-4 miesięcy od zatrucia;
 • choroby – wypadanie włosów występuje w przypadku chorób ogólnoustrojowych (toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy). Jak i chorób skóry lub skóry głowy – szczególnie grzybicy;
 • przyjmowanie leków — włosy wypadają po przyjmowaniu leków cytostatycznych i immunopresyjnych oraz środków antykoncepcyjnych;

Wypadanie włosów przyczyny

Nieodpowiedni styl życia, dużo stresu, ciąża i fatalne odżywianie są zwykle przyczyną nadmiernego wypadania włosów. W niektórych przypadkach winne są geny lub przebyte choroby. Zbyt obfite wypadanie włosów dokucza zarówno kobietom, jak i mężczyzn. Utrata włosów kojarzy się z mniejszą atrakcyjnością, co często prowadzi do kompleksów. Warto więc dbać o włosy i zapobiegać łysieniu.

 • Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy może powodować wypadanie włosów. Ponieważ stany te powodują zaburzenia równowagi hormonalnej. Leczenie tarczycy zrównoważy poziom hormonów co zatrzyma wypadanie włosów i spowoduje ich stopniowe odrastanie.
 • Często również wypadanie włosów występuje w ciąży, jak i po porodzie. Brak równowagi hormonalnej może spowodować wypadanie włosów czy łysienie. Po wyrównaniu włosy odrastają.
 • Wypadanie włosów jest skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Do takich leków należą m.in. leki na rozrzedzenie krwi, tabletki antykoncepcyjne. A także leki na depresję, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy leki blokujące kanał wapniowy. Wypadanie włosów może być spowodowane również przyjmowaniem w nadmiarze witaminy A. A także leków na bazie witaminy A. Po zakończeniu leczenia włosy powinny odrosnąć.

Sposoby na wypadnie włosów

Dieta ma olbrzymi wpływ na to, w jakiej kondycji są twoje włosy. Zadbaj o to, aby w twoim jadłospisie znalazły się produkty bogate w minerały i witaminy. Takie jak: magnez (kasza gryczana), żelazo (wątróbka, buraki), selen (płatki kukurydziane). Możesz również zakupić w aptece preparaty wzmacniające cebulki włosów.

Często mamy również do wyboru inne specyfiki na wypadanie włosów. Takie jak szampony na wypadanie włosów, odżywki, maseczki, ampułki itd. Coraz częściej stosujemy kompresy, wcierki czy płukanki.

Czarna rzepa, jajka, czosnek, drożdże, skrzyp i sól z Morza Martwego, to naturalne produkty. Te produkty odżywią nasze włosy oraz skórę głowę poprawiając wygląd naszej czupryny i ograniczając wypadanie włosów.

Olej rycynowy na włosy stosowany jest również do pielęgnacji i stymulacji wzrostu włosów i brwi. Olej ten jest bogaty w kwasy omega-9, które głęboko je odżywiają i przywracają utracony blask.