Kosmetyki naturalne i organiczne czym się różnią? Wydawałoby się, że jedno i drugie to samo oznacza. A jednak nie wygląda to tak prosto. Oto różnice:
Kosmetyki naturalne – nazywane często ekologicznymi. Zawierają składniki roślinne, mineralne oraz zwierzęce. Warunkiem jest aby sposób wytwarzania i pozyskiwania odbył się w poszanowaniu dla środowiska i bez szkody dla zwierząt. Mogą jednak w swoim składzie zawierać niewielkie ilości składników syntetycznych maksymalnie kilku procent, co jest dozwolone przez niektóre organizacje zajmujące się wydawaniem certyfikatów.
Kosmetyki organiczne nazywany BIO. Są poddane bardziej rygorystycznym normom. Muszą być wyprodukowane w 90% ze składników naturalnych pochodzących z upraw ekologicznych – organicznych. Czyli z upraw roślin, w których nie wykorzystuje się pestycydów, nawozów sztucznych i genetycznej modyfikacji GMO.
Najbardziej znane certyfikaty:
Ecocert– francuska niezależna organizacja, jedna z najbardziej znanych na świecie.. Działa od 2001 roku. Według jej kryteriów kosmetyki naturalne i organiczne to takie które zawierają co najmniej 95% surowców pochodzenia naturalnego, z których co najmniej 95% jest certyfikowane jako ekologiczne. Kosmetyki naturalne muszą mieć minimum 50% certyfikowanych naturalnych składników. Certyfikat przyznawany jest na rok.
BDIH – Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych. Działa od 1996 roku. Taki znak na opakowaniu mówi o tym, że do produkcji zostały użyte składniki naturalne takie jak oleje roślinne, tłuszcze, wosk, ekstrakty ziołowe, wody kwiatowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe z kontrolowanych upraw ekologicznych lub certyfikowanych dzikich zbiorów.
Cosmebio – francuska organizacja. Działa od 2002 roku. Nadaje produktom logo Bio lub Eco. Kosmetyk Bio musi zawierać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego i minimum 95% musi pochodzić z upraw ekologicznych. W produkcie eko z upraw ekologicznych ma pochodzić co najmniej 50% składników.
Soil Association – brytyjska organizacja, która przyznaje certyfikat organiczności kosmetykom, żywności i tkaninom. Działa od 1946 roku. Aby otrzymać certyfikat kosmetyk musi zawierać maksymalną możliwą ilość składników organicznych, czyli min. 95. Może być organiczny przynajmniej w 70%, ale na etykiecie wszystkie składniki organiczne muszą wyszczególnione. Ne zawierają składników z roślin modyfikowanych genetycznie. Jeśli nie ma organicznego odpowiednika producent może wykorzystać nieorganiczny składnik.
Cosmos – instytucja stworzona przez takie organizacje jak Ecocert, BDIH, Cosmebio, Soil Association i ICEA. Jej celem jest określenie ogólnych zasad i kryteriów przyznawania certyfikatów kosmetykom naturalnym i organicznym. Kosmetyk ekologiczny musi mieć min. 20% składników z upraw ekologicznych, a w naturalnym dopuszczalne jest 5% składników syntetycznych. Do wymogów należy: recykling opakowań oraz bezpieczny dla środowiska system produkcji .
NaTrue – ugrupowanie, który wydaje certyfikat producentom na minimum 75% produktów marki . Są 3 poziomy certyfikatu: kosmetyk naturalny, kosmetyk naturalny ze składnikami bio (co najmniej 70% składników musi pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów) i kosmetyk organiczny (min. 95% składników)
ICEA -Włoski Instytut ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej. Kosmetyki z tym certyfikatem są bezpieczne, zdrowe, naturalne i bezpieczne dla środowiska.
Kosmetyki z certyfikatem ICEA muszą spełniać następujące zasady:
Nie mogą być testowane na zwierzętach- nie zawierają substancji z roślin modyfikowanych genetycznie.
Zabrania się, żeby kosmetyki z certyfikatem ICEA promieniowały jonizująco.
Stosuje się przede wszystkim certyfikowane ekologicznie składniki.
Kosmetyki nie zawierają szkodliwych substancji, syntetycznych składników chemicznych, sztucznych barwników, parabenów, pochodnych ropy naftowej itp.
Posiadają opakowania z surowców nadających się do ponownego użycia.