Chorych na odrę być izolowane. Zazwyczaj są izolowane w domu. Hospitalizacja odbywa się od wskazań klinicznych i epidemiologicznych są umieszczone w szpitalu dla dzieci poniżej 3 lat z rodzin żyjących w niekorzystnych warunkach sanitarnych i dzieci z prywatnych placówek dla dzieci. Izolacja zatrzymuje się po 4 dniach od wystąpienia wysypki ust jeśli izolacja powikłania został przedłużony do 10 dni).
Skuteczność środków izolacyjnych dla pacjentów jest ograniczona ze względu na fakt, że chorzy są zaraźliwe od pierwszego dnia prodromal okresie (a czasem ostatni dzień okresu inkubacji ), gdy odra, z reguły, nadal nie do zdiagnozowania.
często rozpoznawano, gdy wysypka pojawia się chory, ale tym razem udało mu się zarazić innych. Jednak pacjenci zaniedbania nie powinny być izolowane. Obserwacje pokazują, że na początku izolacji pacjentów w prywatnej opieki nad dzieckiem może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się odry.
Obschavshyhsya z pacjentem, jeśli nie miał odrę lub zostały zaszczepione, a odłączenia ich ustalenia lekarskie Monitorującego termometria, kontrola skóry i błon śluzowych do wykrycia miejsc Belsky – Filatov -. Koplik, zapalenie spojówek)
Kiedy odry u dzieci przyjmujących dzieci w wieku przedszkolnym bez historii odrze i zaszczepić w grupie, gdzie choroba nie został dopuszczony przez cały okres kwarantanny (17 dni, a jeśli skontaktowali PSS podawano gamma globulin następnie 21 dni). Dzieci bez historii odrę lub szczepione przeciwko nim, zrobić szczepionkę.
pytanie, czy środki kontroli obejmują tylko do grupy, która miała choroby lub jako ciągłe grupy są ustalane w zależności od kompletności izolacji międzygrupowych. Izolacja i kwarantanny środki nie mają zastosowania do dzieci, które miały odrę i dzieci, wcześniej (do 2 tygodni lub więcej przed skontaktować) szczepione przeciw tej infekcji. Biorąc pod uwagę niski stabilność wirusa odry, środki dezynfekcyjne nie odra choroba zostały przeprowadzone.
aktualnie aktywne szczepień w naszym kraju odbywa się na żywe szczepy szczepionki L-16 (Leningrad-16). Szczepienia wykonywane są dla wszystkich dzieci w wieku do 12 miesięcy w przypadku braku przeciwwskazań, jak i dzieci powyżej tego wieku (14 lat), jeśli wcześniej nie zaszczepiono. Odzyskane od odry (jeżeli udokumentowane) nie podlegają szczepieniu. Dzieci z tymczasowych przeciwwskazań zaszczepione po zniknięciu tych przeciwwskazań.
Szczepienie przeciwko odrze w latach 1987-1989. należy zrobić, zanim dziecko chodzi do szkoły, a od 1990 r. będą podlegać tylko ponowne szczepienie dzieci seronegatywnych. . Dodatkowe szczepionka która ma być zaszczepiona i tych, którzy nie opracowali następujące szczepienia szczepionkami przeciwko przeciwciał
do sukcesu Szczepienie powinno być właściwe przechowywanie szczepionek – w ciemnym miejscu w temperaturze powyżej 4 ° C przy temperaturze 10-11 ° przechowywanie Okres C to zmniejsza się do 10 dni. Rozcieńczyć rozpuszczalnikiem w temperaturze pokojowej, szczepionka może być przechowywana nie dłużej niż 2 godziny w ciemnym miejscu.
Szczepienie odbywa się podskórnie w dawce 0,5 ml lub śródskórne dawce 0,1 ml. Dla śródskórne szczepionki szczepień rozcieńczyć 5-krotne zmniejszenie (w stosunku do podskórnego szczepienia) z rozpuszczalnikiem.
doświadczenie korzystania z aktywnej immunizacji wykazały, że w obszarach, w których była prowadzona z zachowaniem wysokiej jakości, częstość występowania zmniejszyła się o 10-20 razy. Jednak obserwowane przypadki przeszczepu, które mogą być spowodowane przez załamanie osób (około 5% populacji), błędy w technice szczepienia (za pomocą mokrej i igła neostyvshih) niewłaściwego przechowywania szczepionek, serii niekonwencjonalnych poszczególnych leków i innych przyczyn.
Pasywna immunizacja gamma- globuliny (od dawcy lub krwi łożyskowej) produkuje tylko krótkie okresy czasu (mniej niż 1 miesiąc) immunitet. Obecnie wskazania do stosowania globuliny gamma są ograniczone.