Istnieje wiele różnych testów owulacyjnych oraz ciążowych w polskich aptekach, które różnią się od siebie kilkoma rzeczami, pierwsze więc co trzeba zrobić jest dokładne przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania zanim wpadnie się w panikę. Skuteczność testu ciążowego wynosi ok 99% i jest dostępny bez recepty w każdej aptece za ok 10 – 20 zł. Tester ciążowy wykrywa w moczu kobiety hormony hCG, które występują tylko wtedy gdy kobieta jest w ciąży.

Test ciążowy wykonuje się umieszczając go w strumieniu moczu ok 5 sekund lub pobierając pipetą od trzech do czterech kropli które później umieszczamy w polu diagnostycznym trzymając poziomo test. Następnie należy odczekać od 3 do 5 minut w zależności od kupionego testu.

Każdy test dostępny w Polsce ma literki C która służy do kontroli testu ( zawsze musi się pojawić, jeśli jej nie ma to test jest nieważny ) oraz T, ta literka natomiast oznacza wynik testu. Jeśli więc pojawi się również tam kreska to znaczy że w twoim brzuchu zamieszkał mały człowieczek.

Trzeba pamiętać, że na wynik testu może wpłynąć przyjmowanie leków z hormonem hCG. Typy testerów dostępnych na rynku: Paskowe – mocz umieszcza się w naczyniu po czym wkłada się do niego test. Płytkowe – mocz pobiera się do pipety, następnie wypuszcza się ok 4 krople w specjalne miejsce pomiarowe. Strumieniowe – umieszcza się go w strumieniu moczu.