Sól Epsom czyli siarczan magnezu MgSO4 to nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i magnezu. Potocznie nazywana jest solą gorzką, solą angielską lub solą epsom. Swoją nazwę zawdzięcza miasteczku Epsom w środkowej Anglii, gdzie pozyskiwano ten związek poprzez odparowanie wody mineralnej.

Wyglądem przypomina zwykłą sól kuchenną (chlorek sodu), jednak jest gorzka w smaku (stąd nazwa sól gorzka), pozbawiona jest zapachu, ma neutralne dla skóry pH.

Siarczan magnezu świetnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Sól Epsom z uwagi na zawartość jonów magnezu i siarki ma różnorodne oddziaływanie na organizm: oczyszcza go, odtruwa, odmładza, ma działanie relaksujące, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i zapobiega łojotokowi, podana doustnie działa jak środek przeczyszczający.

Zawarta w soli Epsom siarka reguluje pH skóry, zapobiega rogowaceniu skóry, zapobiega zmianom skórnym, ma działanie przeciwłupieżowe, dba o twardość paznokci i zdrowy wygląd włosów, oczyszcza organizm z metali ciężkich, ma działanie antybakteryjne. Magnez zawarty w siarczanie magnezu jest dobrze przyswajalny, dzięki kąpielom przez skórę na poziomie 70%.

Związki siarki odgrywają istotną rolę w wiązaniu i usuwaniu z ustroju metali ciężkich z naszego organizmu. Ponadto dobrze współdziałają z selenem, witaminą C oraz z magnezem i cynkiem.

W sprzedaży siarczan magnezu znajduje się w różnych stopniach czystości. Do zastosowań osobistych (kosmetycznych i spożywczych) należy zaopatrzyć się w siarczan magnezu wysokiej czystości minimum 99%, oznaczonych np: czysty, czysty do analizy, spożywczy, CZDA. Należy unikać zakupów w sklepach ogrodniczych i rolniczych, gdyż jest to związek typowo techniczny i zawiera dużo zanieczyszczeń.
Jak stosować siarczan magnezu?

W ogrodzie:

Jako nawóz: roztwór siarczanu magnezu wykorzystuje się do dolistnego nawożenia magnezem przez oprysk.
Jako odstraszacz na insekty: roztworem soli Epsom spryskujemy rośliny ogrodowe i balkonowe
Jako odżywka dla roślin: użyźniania glebę, doskonały do iglaków, trawników, świetny nawóz do kwiatów ogrodowych i doniczkowych, warzyw. Stosować około 1 łyżkę stołową soli Epsom na 2 litry wody. Sól Epsom zapobiega brązowieniu trawników i iglaków.
Jako odstraszacz na ślimaki: sypiemy sól Epsom w rejonie występowania lub zagrożonym pojawieniem się ślimaków (podobnie jak na mrówki działa boraks)

W domu:

Jako sól zmiękczająca pranie: na jedno pranie stosujemy około 1/3 szklanki siarczanu magnezu, możemy również do soli dodać kilka kropel ulubionego aromatu w postaci olejku.
Jako preparat na oparzenia słoneczne: dwie łyżki stołowe soli rozpuszczamy w szklance wody i aplikujemy na skórę.
Jako preparat na ukąszenia komarów: dwie łyżki stołowe soli Epsom rozpuszczamy w szklance wody, moczymy gazik w roztworze i robimy okłady na pokąsane miejsca.
Jako środek przeciwbólowy i odprężający: kąpiele z dodatkiem soli Epsom odprężają, skutecznie pomagają przy bólach stawów, mięśni, głowy i osłabieniu. Do wanny gorącej wody dodajemy dwie szklanki siarczanu magnezu. Siarczan magnezu w przypadku kąpieli można stosować zamiennie z chlorkiem magnezu.
Jako peeling do ciała: Peeling działa antybakteryjnie, przeciw łojotokowo, przeciw trądzikowo, wszystko za sprawą zawartości siarki która jest od niepamiętnych czasów przyjaciółką urody. Pół szklanki soli wymieszać z odrobiną ulubionej aromatyzowanej oliwki do ciała.
Peeling do twarzy: łyżeczkę soli mieszamy z żelem do mycia twarzy, dowolnym kremem, lub olejkiem np. arganowym, masujemy.
Maseczka do twarzy: łyżeczkę soli Epsom mieszamy z miodem, nakładamy na twarz, masujemy, pozostawiamy około 20 minut, i spłukujemy wodą.
Jako odżywka do włosów: działanie antybakteryjne, przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe. Przygotowanie: należy zmieszać łyżkę soli Epsom z łyżką balsamu do włosów, nałożyć na wilgotne włosy, odczekać 20-25 minut, spłukać. Alternatywnym sposobem jest zmieszanie siarki magnezu z szamponem: 1 łyżka stołowa na 1 łyżkę szamponu.
Jako środek na bolące stopy: kilka łyżek soli Epsom wsypujemy do miski z ciepłą wodą i moczymy w niej stopy. Sposób skuteczny również przy opuchliznach, zwichnięciach i skręceniach. Dodatkowo moczenie stóp w tak przygotowanej solance jest skuteczne przy zwalczaniu grzybic i pozbywaniu się nieprzyjemnego zapachu stóp. Nogi moczymy codziennie przez 15-20 minut, w przypadku grzybic zabieg należy stosować kilka razy dziennie. Roztwór solankowy sprawdzi się również przy rozmiękczaniu skóry pięt.
Jako środek czyszczący: Doskonale sprawdzi się przy czyszczeniu umywalki, kafelek w kuchni i łazience, fug itp. W tym celu należy zmieszać w równych proporcjach siarczan magnezu z płynem do mycia naczyń uzyskując pastę czyszczącą.

Doustnie:

Jako środek przeczyszczający: łyżkę stołową soli (przeznaczonej do spożycia) należy rozpuścić w szklance ciepłej wody i wypić. Nie należy zapominać, że smak będzie bardzo gorzki, ale efekt gwarantowany. Wskazane zwłaszcza przy badaniach diagnostycznych, zabiegach chirurgicznych, kiedy jelita powinny być czyste i opróżnione.