Zwykle stan naszej skóry uzależniony jest od ogólnego stanu zdrowia, jeśli skóra zaczyna sprawiać kłopoty może to oznaczać, że ?w środku? nie wszystko działa tak jak powinno.
1. Jeśli skóra nas silnie swędzi może to wskazywać na złą pracę nerek wątroby lub być związane z cukrzycą. Przy cukrzycy dochodzą jeszcze takie objawy jak wzmożone pragnienie, częste oddawania moczu i zmęczenie. Przy chorobach nerek pojawiają się także obrzęki stóp i dłoni, worki pod oczami, białawy nalot na skórze. Przy cierpiącej wątrobie bezsenność, zmęczenie, wzdęcia, ból w nadbrzuszu, odbijanie.
2. Jeżeli zrobiła się sucha i zaczęła się łuszczyć zapewne należy sprawdzić, co dzieje się z tarczycą a gdy na dodatek dochodzi osłabienie, nieregularne miesiączki senność, zaparcia, marzniecie jest to więcej niż pewne.
3. Jeśli skóra jest zaczerwieniona na twarzy może być zakażona tą samą bakteria, która wywołuje chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy?oprócz zaczerwienienia mogą pojawiać się także ból w okolicy pępka lub tąż zwane bóle głodowe, które nasilają się na czczo a po posiłku mijają. Skórę należy chronić przed słońcem i wysokimi temperaturami.
4. Bardzo bolesne pęcherzyki pojawiające się na jednej stronie ciała na tułowiu szyi lub twarzy mogą być efektem uaktywnienia się wirusa przebytej dawno ospy, czyli jednostki chorobowej zwanej półpaścem. Zmian tych nie wolno dotykać rozdrapywać czy wyciskać; należy smarować specyfikami przepisanymi przez lekarza?