Leczenie endometriozy

Czym jest endometrioza? Cóż, endometrioza to inaczej wędrująca śluzówka lub gruczolistosć zewnętrzna. Jest to rozrost błony śluzowej macicy, poza jamą macicy. Dotyka ona jamy otrzewnej, jajników i jajowodów. Endometrioza do praktycznie do piątą miesiączkującą kobietę, a u części z tych kobiet może wywoływać również problemy z płodnością. Leczenie endometriozy polega na przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej.
Endometrioza tłumacząc w prostszym języku polega na tym, że błona śluzowa wyściełająca macicę znajduje się nie tylko w jednym miejscu, czyli tym w którym powinna być, ale również i w innych. Endometrium, czyli błona śluzowa, funkcjonuje wtedy normalnie, jednak problem polega w tym, że znajduje się ono w miejscu z którego nie może się wydostać a ilość niepotrzebnej tkanki może narastać wraz z każdym kolejnym cyklem.
Endometrioza dotyka kobiety w praktycznie każdym wieku. Od momentu zaczęcia miesiączkowania w okolicach 12 roku życia aż po wiek 80 lat. Jednakże ciekawostką w tym temacie, jest fakt, że częściej na tę chorobę zapadają kobiety wysokie i szczupłe, niż te z wysokim BMI. Endometrioza może występować również rodzinnie, jednak nie jest ona dziedziczona w prosty sposób.
Ogniska endometriozy mogą znajdować się na przykład w obrębie jajników, jajowodów, pochwy, a nawet jelita cienkiego oraz grubego. Rzadszymi miejscami jest też pępek oraz blizny po cięciu cesarskim. A najrzadziej spotykana jest ona w wątrobie, nerkach, mięśniach pośladkowych , pęcherzu moczowym i kilku innych miejscach. Na leczenie endometriozy jest jeszcze drugi sposób, stosowany tylko w wypadku zaistnienia takiej konieczności a jest nim histerektomia, czyli usunięcie macicy.