Józef Chełmoński – wielki polski pejzażysta, malarz uroków polskich krajobrazów we wszystkich porach roku, nieustannie zachwycony, w wiecznym podziwie dla natury, rozmiłowany malarz koni. Uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiego realizmu

Urodzony 7 listopada.1849 r. w Boczkach k. Łowicza w rodzinie z tradycjami artystycznymi i literackimi. Ojciec i dziadek przekazali przyszłemu malarzowi wrażliwość na to co subtelne i piękne, matka zaś, nauczyła go pracowitości i obdarowała pogodą ducha. Po ukończeniu w 1867 r. szkoły realnej w Szkole Rysunkowej także w Warszawie i pracowni artystycznej Wojciecha Gersona – malarza, historyka i teoretyka sztuki. Nauczył się tam realizmu i biegłości rysunkowej. Podczas podróży artystyczno – krajoznawczych organizowanych przez Gersona wykonał wiele szkiców wsi polskiej i chłopstwa. Doskonalił swój warsztat malarski. Chełmoński był fenomenem pod względem pamięci wzrokowej. Potrafił odtworzyć nawet po długim czasie najdrobniejsze szczegóły oglądanych widoków scen. Owocowało to w jego malarstwie. Nie od razu zdobył jednak uznanie w kraju i poza jego granicami. Przebywał w Monachium i Paryżu, ale tworzył zawsze swoją sztukę, według swojej wizji, na tematy niezmiennie związane z Polską: polski pejzaż, polskie sceny rodzajowe, konie, sławne rozpędzone „czwórki” – należą do nich dzieła: „Sprawa przed wójtem”( 1873 r.), „Czwórka”,(1881 r.) „Napad wilków”,(1883 r.), „Przed karczmą”, (1877 r.), „Noc na Ukrainie”,(1877 r.). Wreszcie prace jego znajdują nabywców. Trafiają do Anglii i Stanów Zjednoczonych. Otrzymuje również nagrody i medale na wystawach w Paryżu, Monachium, i Kalifornii. Po dwunastu latach spędzonych w Paryżu w 1887 r. powraca do ojczyzny i osiada ostatecznie na wsi, w Kuklówce. W tym miejscu maluje wiele obrazów uduchowionych i melancholijnych, przedstawiających niepowtarzalny urok mazowieckiej ziemi – należą do nich m.in. „Kuropatwy na śniegu” (1891 r.).Powstaje tu także jedno z najbardziej znanych dzieł artysty „Bociany” (1900 r.) – ukazujące polskiego chłopa i małego pastuszka z wielkim ciepłem i szacunkiem, oboje wtopieni są w przyrodę. Maluje również obrazy o tematyce religijnej jak „Pod twoją obronę”, „Krzyż w zadymce” (1907 r.). Na prośbę zakonników Jasnej Góry namalował dwie kopie cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (1903 r.). Chełmoński do końca życia mieszkał w Kuklówce. Zmarł 6 kwietnia 1914 r. i pochowany został na cmentarzu w Żelechowie.

Na wspaniałą osobowość Chełmońskiego i jego twórczość zapewne wpływ miały wybitne postacie jak Stanisław Witkiewicz, Maksymilian Gierymski, Antoni Piotrkowski, Helena Modrzejewska, Henryk Sienkiewicz, Cyprian Godebski a także Adam Chmielowski (póĽniejszy Brat Albert), z którymi malarz utrzymywał przyjacielskie kontakty.