Przyjęło się przeświadczenie, że z trądzikiem największy problem mają głownie osoby młode, będące w okresie dojrzewania. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie wtedy nasz organizm produkuje wiele hormonów oraz związków, które sprzyjają powstawaniu różnych zmian na naszej cerze. Zdarza się również, że osoby, które już dawno mają wiek dojrzewania za sobą, wciąż toczą walkę z trądzikiem. Związane to może być z genami albo po prostu z prowadzonym trybem życia.

Trądzik, który utrzymuje się przez kilka do kilkunastu nawet lat jest stosunkowo trudny do wyleczenia. W przypadku nastolatków pomocne mogą okazać się nawet domowe sposoby na trądzik. Gdy cera zareaguje na leczenie, problem znika zazwyczaj tak szybko jak się pojawił. Gdy jesteśmy dojrzali i zmagamy się z trądzikiem, powinniśmy sięgnąć raczej po bardziej zaawansowane metody leczenia.

Może zdarzyć się, że nasz tryb życia także sprzyja powstawaniu zmian skórnych. Praca w warunkach, gdzie jest dużo różnych pyłów, sprzyjać będzie zablokowaniu porów.