Wśród kobiet często można usłyszeć informację, że tabletka antykoncepcyjna powoduje bezpłodność. Ile jest w tym prawdy? Tabletki antykoncepcyjne służą przeważnie do zapobiegania ciąży hamując jajeczkowanie czyli wymazują dni płodne z kalendarza. Po okresie trzech miesięcy od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych powinna wrócić owulacja i regularne miesiączki, powinny…

U niektórych kobiet czas po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest okresem nieregularnych krwawień oraz bezpłodności. Czy było to spowodowane długoletnim zażywaniem hormonów które poczyniły w organizmie nieodwracalne komplikacje? Odpowiedź brzmi nie.

Nie mogły spowodować takich szkód w organizmie, lecz zakamuflować inne problemy, które mogły doprowadzić do bezpłodności jak zaburzenia hormonalne. Jeśli na trzy miesiące po odstawieniu tabletek nie powróci regularna miesiączka należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Czasem może okazać się, że po odstawieniu hormonów krwawienia nie są obfite a cykl jest regularny i potrzebne jest leczenie.

Wracając do częstego pytania, które zadają kobiety czy tabletki antykoncepcyjne powodują bezpłodność, odpowiedź brzmi nie, czy po ich odstawieniu możemy być bezpłodne? Odpowiedź brzmi tak. Badajmy się regularnie u ginekologa!

Żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności, jeśli mimo tego że bierzesz hormony pojawiają się objawy ciąży, sprawdź to natychmiast. Tabletki antykoncepcyjne nowej generacji nie szkodzą nienarodzonemu dziecku.