Zielona Góra głównie kojarzy się z winem i festiwalem piosenki radzieckiej ( dla wychowanych w PRL-u).i nie bez powodu. W samym mieście są trzy winnice? pokazowa w Parku Winnym, na osiedlu Słowackiego i przy szkole zawodowej na ulicy Botanicznej. Ta szkoła zawodowa jako jedyna w Polsce kształci winogrodników.
Dumą Zielonej Góry jest Palmiarnia. Rośnie tu kilkaset egzotycznych roślin i najwyższy w kraju daktylowiec mierzący dziewięć metrów. Wśród egzotycznych roślin porozstawiane są stoliki (jest tu restauracja), a z tarasu widokowego można obejrzeć wspaniałą panoramę miasta?dużą atrakcją jest też Muzeum Wina i Muzeum Tortur.
Zielona Góra ma także wspaniałe trasy rowerowe ( rowerzyści mają nawet swojego własnego urzędnika troszczącego się o nich). Szlakami rowerowymi można dojechać do okolicznych miejscowości wartych także odwiedzenia takich jak: Drzonów, gdzie jest Muzeum Wojskowe; Ochli, gdzie oprócz jeziora jest także skansen?
We wrześniu w Zielonej Górze corocznie odbywa się Winobranie; wspaniałą impreza promująca miasto, na której można wspaniale się zabawić?