Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) to roślina wieloletnia a jej ojczyzną są tereny Syberii, Chin i Mongolii. Ta dotąd mało popularna roślina posiada szereg właściwości leczniczych. Głownie za sprawą korzenia bogatego we flawonoidy (jest ich około 40) a najważniejsze z nich to bajkalina, bajkaleina, wagonina i chryzyna.

Według badaczy ich zawartość może dochodzić do 20%, w tym aż 12% stanowi flawonoid – bajkalina. Ponadto tarczyca bajkalska zawiera irydoidy, diterpeny i połączenia z grupy fenylopropanoidów. Flawonoidy, przede wszystkim bajkalina oraz pochodne 5-, 6- i 7-trihydroksyflawonu, czyli bajkaleina, wogonina i ich glikozydy, wykazują duże spektrum działania farmakologicznego.

Tarczyca bajkalska już od dawna stanowi przedmiot badań w wielu poważnych ośrodkach medycznych na świecie. Okazuje się, że może ona ochronić nas przed szybkim starzeniem się na skutek różnych czynników oraz może zapobiegać wielu chorobom.
Wirusy, bakterie, grzyby

Współczesne badania na wskazują przeciwwirusowe działanie tarczycy bajkalskiej. Szczególnie wirusów grypy, HPV, RSV i HIV.

Z kolei flawonoidy zawarte w tej roślinie hamują rozwój bakterii Escherichia coli, Salmonella paratyphi i Helicobacer pylori a także Streptococcus, Meningococcus, Staphylococus aureus (gronkowiec złocisty), C. diphteriae, Shigella, B. anthracis, Salmonella, Proteus, Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), B. pertussis, V.com

Autorzy polscy stwierdzili wysoką aktywność przeciwgrzybiczą frakcji flawonoidowej wobec patogennych drożdżaków (Candida albicans, Rhodotorula rubra) i innych gatunków patogennych dla człowieka, jak Aspergillus fumigatus i Geotrichum candidum (powodujacych aspergillozy bądź geotrychozy płuc i oskrzeli).
Działanie przeciwzapalne

Stwierdzono, że główne flawonoidy tarczycy bajkalskiej a także 70% ekstrakt metanolowy z jej korzenia i sam wysuszony korzeń wykazują aktywność przeciwzapalną (zmniejszają wysięk oraz obrzęk w ostrej fazie zapalenia u myszy, indukowanego kwasem octowym, także karrageniną lub bawełną ), porównywalną z siłą działania do fenylobutazonu, deksametazonu oraz indometacyny. Wykazano, że flawonoidy oraz sam korzeń tarczycy bajkaskiej działają przeciwzapalnie w przewlekłych stanach, a nie tylko w ostrej fazie zapalnej i mogą być w związku z tym podawane przez dłuższy czas, ponieważ surowiec odznacza się wyjątkowo niską toksycznością. Stwierdzano także, po zastosowaniu tarczycy bajkalskiej zmniejsza się ból i obrzęk w artretyzmie.
Starzenie się organizmu – teoria telomerowa

Okazuje się, że flawonoidy zawarte w tarczycy bajkalskiej aktywują enzym -telomerazę. Enzym ten odnawia telomery, które chronią chromosomy, odbudowują fragment skrócony w wyniku podziału komórek. Gdy telomery staną się zbyt krótkie, niemożliwy jest już ich dalszy podział i wówczas komórki ulegają apoptozie – zaprogramowanej śmierci komórki.

Jest to teoria telomerowa dotycząca starzenia się organizmu. Zakłada ona, że żyjemy dzięki białkom, które budują nasze komórki, jednak z upływem lat tracimy je przez skracanie się telomerów.

Uczeni wysnuli teorię, że wyciąg z tarczycy bajkalskiej może nawet o 10% przedłużyć żywotność komórek! Szczególne znaczenie w tym przypadku odgrywa konkretny flawonoid – bajkalina. Badania in vitro przeprowadzone na ludzkich fibroblastach potwierdzają jej korzystny wpływ na odnowę telomerów w wyniku aktywowania enzymu telomeraza.
Choroby nowotworowe

Flawonoidy zawarte w tarczycy bajkalskiej wykazują działanie cytostatyczne, czyli przeciwnowotworowe. Zauważono, że tarczyca bajkalska (wyciąg) sprawdzała się w niszczeniu nowotworów złośliwych, nie naruszając przy tym komórek zdrowych. badania dotyczyły białaczki limfatycznej, szpiczak, raka piersi.
Alzheimer

Tarczyca bajkalska chroni organizm przed stresem oskydacyjnym – neutralizuje wolne rodniki. Stres oksydacyjny jest przyczyną wielu chorób. Roślina ta posiada zdolność hamowania enzymu esterazy acetylocholinowej, który rozkłada on neuroprzekaźnik – acetylocholinę. Dlatego też warto włączyć tarczycę bajkalską do kuracji u osób z zaburzeniami pamięci, otępieniem starczym i chorobą Alzheimera.
Układ krążenia

Tarczyca bajkalska działa protekcyjnie na mięsień sercowy, niweluje objawy tachykardii, obniża ciśnienie tętnicze oraz obniża poziom złego cholesterolu. Wielokrotnie udowodniono pozytywny efekt flawonoidów z tarczycy bajkalskiej na metabolizm lipidów w organizmie ludzkim i ssaków. Stwierdzono, iż bajkalina, bajkaleina, wogonina i skullcapflawon II obniżają w surowicy poziom wolnych triglicerydów (w hiperlipidemii) oraz wolnego cholesterolu (w hipercholestrolemii) , a podnoszą poziom HDL- cholesterolu
Działanie przeciwzakrzepowe

Bajkalina i bajkaleina wykazywały także aktywność hamującą przemianę fibrynogenu w fibrynę przez trombinę. Jest to ważne działanie w zapobieganiu zakrzepom żylnym, np. w zapaleniu zakrzepowym żył, zwłaszcza w okresie unieruchomienia kończyn oraz wtórnie w prewencji zatorów zakrzepowych, np. płuc
Adaptogen

Do adaptogenów zaliczany był do tej pory żeń-szeń czy schisandra. Tarczyca bajkalska również zalicza się to roślin adaptogennych. Stosując regularnie tą roślinę można przystosować organizm człowieka do niesprzyjających warunków środowiska.
Alergia

Wiele badań klinicznych wskazuje na to, że flawonoidy zawarte w tarczycy bajkalskiej wykazuje działanie antyhistaminowe. Szczególnie poleca się stosowanie tej rośliny u osób z atopowym zapaleniem skóry i astmą oskrzelową.
Układ nerwowy

Nalewka z korzenia tarczycy bajkalskiej wykazuje wyraźne działanie uspokajające (wyższe niż w przypadku korzeni waleriany). Jest to cenna właściwość surowca, który zwyczajowo jest podawany w leczeniu nerwic o charakterze czynnościowym przebiegających z objawami wzmożonej pobudliwości ruchowej, a także w nerwicy uogólnionej, bezsenności (zwłaszcza towarzyszącej nadciśnieniu), w sytuacjach stresowych powodujących nadmierne pobudzenie ruchowe i psychiczne. Z tego m.in. względu surowiec w tradycyjnej medycynie chińskiej ma opinię silnego środka adaptogennego (przeciwstresowego). W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej tarczyca bajkalska stosowana jest szczególnie często ze względu na działanie przeciwdrgawkowe w leczeniu epilepsji
Tarczyca bajkalska- zastosowanie w kosmetologii

Ekstrakty z korzenia tarczycy bajkalskiej wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, stanowią więc dobry składnik do kremów i innych kosmetyków o tym profilu działania. Poza tym zespół flawonoidów z surowca ma właściwości inhibowania tyrozynazy, co sprzyja znacznemu przekształcaniu melaniny w formę niepigmentacyjną (są to inhibitory biosyntezy melaniny). Efektem tej aktywności jest wybielanie (rozjaśnianie) skóry uzyskane po podaniu w kosmetykach ekstraktów z korzenia tarczycy, jak również zapobieganie i rozjaśnianie plam pigmentacyjnych na skórze wywołanych nadmiernym opalaniem się.
Stwierdzono, że dodatek niektórych flawonoidow tarczycy bajkalskiej do kremów kosmetycznych zapewnia efekt promieniochronny oraz przywraca naturalną równowagę w skórze uszkodzonej wskutek nadmiernego działania promieni słonecznych.
Opisywane są również dla flawonoidów tarczycy właściwości hamowania syntezy testosteronu, co może mieć znaczenie w powstrzymaniu procesów łysienia androgenowego.
Tarczyca bajkalska – przeciwwskazania

Jest uważana ogólnie za roślinę bezpieczną. Brak jest badań co do wpływu jej na rozwój płodu, kobiet w ciąży – dlatego w tym przypadku należy zachować ostrożność. Należy również obserwować ciśnienie krwi, jeśli zażywa się jednocześnie preparaty na nadciśnienie tętnicze.
Tarczyca bajkalska – dawkowanie

Według wymagań Farmakopei Chińskiej podawany jest w dawce jednorazowej 3-12 g (do sporządzania naparów). Według niektórych źródeł dopuszczona jest dawka jednorazowa do 15 g surowca do sporządzania wyciągów ziołowych.

Przygotowanie odwaru: 3łyżki rozdrobnionych korzeni tarczycy bajkalskiej wsypac do garnka, zalć 3 szklankami wody a nastęnie gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez 5 minut. Odtsawić na 2-3 minutu i przelać do termosu ( chodzi o to żeby pod wpływem wysokiej temperatury przez dłuższy czas, jak najwięcej związków przedostało się do odwaru). Dla alergików w okresie wzmożonego ryzyka wystąpienia objawów zaleca się pić 1 szklankę odwaru 2 -3 razy dziennie. Można go użyć do przemywania skóry i zwilżania błon śluzowych nosa. W przypadku innych chorób odwar pije się 2 razy w ciągu dnia przez 2-3 tygodnie, potem robimy tydzień przerwy.

Dla osób zdrowych, chcących jedynie uchronić swoje narządy wewnętrzne przed zmniejszaniem liczebności komórek budujących ich ciało, zaleca się suplementację bajkaliną przez 6 kolejnych dni rano i wieczorem, następnie robimy około 10 tygodniową (dwa i pół miesiąca) przerwę i ponownie 6 dni po i 10 tygodni przerwa, i tak dalej, bez końca.

Dla osób odczuwających dolegliwości chorobowe zaleca się suplementację bajkaliny rano i wieczorem przez okres 2 miesięcy, a następnie około 6 miesięcy przerwa i ponownie 2 miesiące przyjmowania i znów 6 miesięcy przerwa, i tak dalej bez końca.

Ilość zalecanych kapsułek w ciągu dnia może różnić się w zależności od dawki bajkaliny i siły ekstraktu wyprodukowanej przez danego producenta.