Zdrowy mocny sen to podstawa, aby nasz dzień był dobry dla nas, abyśmy mieli odpowiednią ilość energii, aby podjąć wszystkie zadania, jakie nam gotuje życie? dobry sen regeneruje organizm, odmładza, sprzyja dobremu wypoczynkowi a nawet odchudza?, ale czy naprawdę powinien zaczynać się przed północą? I czy naprawdę musi trwać osiem godzin? Co z tego jest prawdą a co utrwalonym mitem?
Na pewno prawdą jest, że to kobiety częściej mają problemy ze snem ? wpływają na to różne przyczyny zawirowania hormonalne w trakcie cyklu, ciąże, menopauza a także kobieca ?wielozadaniowość?, która czasami nie pozwala zasnąć?
Mitem jest to, że kłaść się koniecznie trzeba przed północą ? jest to sprawa indywidualna, bo niektórzy z nas są ?skowronkami? a niektórzy ?sowami? i nie ma sensu zmuszać się do snu, gdy nie odczuwamy takiej potrzeby;
Podobnie się ma z ilością snu: niektórym całkowicie wystarcza nawet 5-6 godzin snu a innym nawet 8 godzin wydaje się za mało; specjaliści od snu mówią, że ważniejsza od ilości jest, jakość naszego snu?
Prawdą jest także to, że niektóre choroby powodują kłopoty ze snem np. chora tarczyca w zależności od tego, co jej dolega może być odpowiedzialna za bezsenność, ale także za wieczne ?niedospanie?