Nasz kręgosłup podtrzymuje i utrzymuje w pionie nasze ciało. Niestety, zbyt często nie doceniamy go i zaniedbujemy.  Zbyt mało ruchu, siedzący tryb życia, nieodpowiednio wyprofilowane pod względem ergonomicznym miejsca pracy i niefizjologicznie dobrane poduszki i materace, wszystko to obciąża nasze plecy.
Bardzo ważna jest profilaktyka, więcej ruchu i zmiana niekorzystnych nawyków: zbyt długie siedzenie, nieprawidłowe podnoszenie i dźwiganie ciężarów, zbyt jednostronne ruchy (noszenie torby na jednym i tym samym ramieniu). Początkowo należy zaobserwować, jakie błędy popełniamy, by powoli, po kolei je wyeliminować. Dzięki temu z czasem wzmocnimy mięśnie i zapobiegniemy poważniejszym problemom z kręgosłupem.
Niezwykle istotny jest materac i poduszka, na jakich śpimy, gdyż w łóżku spędzamy 25% swojego życia. Ortopeda Warszawa na pewno poradzi nam, jaki materac jest dla nas najlepszy, w zależności od wagi i wzrostu i jaki kształt poduszki jest idealny. Za wszystkie te zmiany nasz kręgosłup odwdzięczy się nam zdrowiem i siłą.