Pomimo niezaprzeczalnego faktu wykorzystywania olejku rycynowego dla celów medycznych już w starożytności, dopiero pod koniec XIX wieku obawy co do jego zastosowania oraz składu chemicznego były stopniowo rozwiewanego przez najlepszych doktorów medycyny żyjących w tamtych latach. Nie inaczej było w przypadku Edgara Cayce, który przez wiele lat wnikliwie obserwował oraz badał właściwości olejku rycynowego. Dzięki swojemu uporowi w 1954 roku został on nagrodzony za swój trud Honorowym Tytułem Doktora Medycyny przez Uniwersytet Chicago.

Co odkrył Edgar Cayce?

Olejek rycynowy (jak już zostało wspomniane) dzięki odkrytym i potwierdzonym właściwościom ma dobroczynny wpływ na urazy oraz narządy wewnętrzne. Badania doktora Edgara Cayce prowadziły do wniosku, że badany olej w odpowiedni sposób zmusza do działania mechanizmy obronne powodując lepsze krążenie oraz swoistą równowagę pomiędzy komórkami organizmu. Szczególnie polecane swego czasu były okłady z rycyny.

Dzisiejsza medycyna a rycyna

Dzięki licznym badaniom przeprowadzanym w dawnych latach olejek rycynowy stosuje się z powodzeniem przy schorzeniach powodowanych chorobami wewnętrznymi, takimi jak stan zapalny wyrostka robaczkowego, wrzody trawienne, zapalenie nerek i okrężnicy oraz pęcherzyka żółciowego. Okłady z olejku rycynowego pomagają również przy pęknięciach odbytu, przy niezdiagnozowanych bólach brzucha, przy krwiaku otrzewnej oraz w przypadku hemoroidów.

Schorzenia będące domeną kobiet również mogą być leczone za pomocą okładów z rycyny. Stanowią one pomoc przy leczeniu zapalenia sutka, problemach z miesiączką, zapaleniu pochwy i szyjki macicy oraz zapaleniu jajnika.

Olejek rycynowy można również z powodzeniem stosować przy chorobach skórnych takich jak czyrak, różnego rodzaju otarcia, brodawki, stany grzybicze na skórze oraz powstające stany ropne. Okład z rycyny pomaga również przy stwierdzeniu stanu podwyższonej temperatury naszego organizmu (przy gorączce).

Przygotowanie okładu z olejku

Podczas procesu przygotowania olejku będzie nam potrzebna flanela, która po trzykrotnym złożeniu powinna cechować się wymiarami zgodnymi z preferowaną wielkością okładu do zastosowania. Tak przygotowany materiał należy nasączyć olejem uprzednio podgrzanym (warto wykorzystać garnki utrzymujące przez długi czas odpowiednią temperaturę; garnka po przygotowaniu olejku nie myjemy, możemy go wykorzystać do dalszych okładów), a następnie umieszczamy okład na docelowym miejscu na ciele. Często dla zachowania przez dłuższy czas wysokiej temperatury okładu stosuje się owijanie ręcznikiem oraz dodatkowo folią. Ze względu na ryzyko poparzenia podgrzanym olejkiem należy uważnie kontrolować temperaturę okładu.

Częstość zastosowania okładów z rycyny jest uzależniona od naszych potrzeb, czyli de facto od rodzaju schorzenia i jego stanu zaawansowania. Olejek rycynowy tak przygotowany przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu poprzez zintensyfikowane pocenie się. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach jego stosowania, jakimi są m.in. dieta przeczyszczająca, ciąża czy też miesięczne krwawienie.

Olejek rycynowy ma również dobroczynny wpływ na nasz układ trawienny. Jego stosowanie w tym celu jest szczególnie zalecane osobom, które odżywiają się wykorzystując dania nie mające pozytywnego wpływu na nasze zdrowie oraz cierpiące na niedobór błonnika. W przypadku zastosowania w tym celu olejku rycynowego ważne jest, aby uprzednio skonsultować się z lekarzem. Przy dużym dawkowaniu może od bowiem doprowadzić do rozregulowania pracy jelit.

Swoje miejsce olej rycynowy znalazł również w farmacji, gdzie dodaje się go do różnego rodzaju roztworów eterowych oraz spirytusowych, które dzięki dodatkowi rycyny nadmiernie nie wysuszają skóry. Znajduje on także zastosowanie przy sporządzaniu balsamu peruwiańskiego oraz przy produkcji niektórych kropli do oczu, zwłaszcza tych mających właściwości leczenia stanów zapalnych rogówki. Krople z olejkiem rycynowym stosuje się także w leczeniu jęczmienia wprowadzając jedną kroplę w chore miejsce.