Olejek rycynowy jako środek pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego wykorzystywany jest z powodzeniem w kosmetologii już od wielu lat. Naturalne jego właściwości sprawiają, że znakomicie wpływa on na regenerację paznokci, rzęs oraz włosów. Preparat ten pozyskiwany jest z ziaren rącznika, a po wydobyciu oleju następuje obróbka termiczna. Jest to niezwykle ważne ze względu na to, że sama roślina jest trująca. Metoda wydobycia oleju z ziaren jest niezwykle prosta – polega ona na wyciśnięciu zawartości nasion, a w dalszej kolejności następuje proces gotowania, co powoduje usunięcie szkodliwych oraz trujących substancji. Olejek rycynowy jest mieszaniną, w której skład wchodzą glicerydy kwasów takich jak kwas olejowy, rycynolowy, palmitynowy oraz stearynowy.

Olejek rycynowy w kosmetyce

Jego znakomite właściwości znajdują zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale również w medycynie. Czasy zamierzchłe pokazały, że olejek rycynowy był już doskonale znany i wykorzystywany z powodzeniem w roli środka przeczyszczającego. Szczególną ciekawostką jest fakt, że stosowano go na potrzeby zniechęcania bydła do deptania plonów. Pracownicy kopalni byli także częstowany tym specyfikiem o właściwościach przeczyszczających podczas wydobycia diamentów ze względu na częsty proceder przemycania diamentów w żołądku.

Jako środek do pielęgnacji włosów

Znakomicie nadaje się jako środek pielęgnacyjny do włosów, znacząco poprawia wygląd oraz ich kondycję. Olejek rycynowy dzięki swym właściwościom ma dobroczynny wpływ i pozwala na odżywianie i przywracanie witalności zniszczonym oraz łamliwym włosom, nadaje się idealnie do zapobiegania efektowi rozdwojonych końcówek, powstrzymuje i przeciwdziała nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Hamuje również proces wypadania włosów.

Najlepsze efekty pielęgnacji są widoczne przy zastosowaniu czystej postaci olejku rycynowego. W ten sposób nakładamy go na skórę głowy albo maczamy końcówki włosów.
Przy włosach zniszczonych oraz przetłuszczających się stosuje się specjalnie do tego przygotowane mikstury, w której skład oprócz olejku rycynowego wchodzi żółtko, łyżka oliwy z oliwek (dla włosów przetłuszczających się), a dla zniszczonych włosów i pozbawionych blasku stosuje się mieszaninę olejku rycynowego z octem.