Swoje miejsce olejek rycynowy ma również w kosmetyce jako element składu błyszczyków oraz pomadek. Będąc składnikiem mydeł nadaje im delikatność, a kremom odpowiedni śnieżnobiały kolor. To również doskonały środek pielęgnujący paznokcie, dłonie, włosy oraz brwi i rzęsy.

Mocniejsze brwi i rzęsy, a także włosy

Cykliczne stosowanie tuszu do rzęsy oraz poddawanie zabiegowi henny wpływa na osłabienie rzęsy, które przez to stają się znacznie bardziej delikatne i podatne na łamliwość, kruchość, są znacznie cieńsze, a ich końcówki stają się jaśniejsze. Odżywka posiadająca w składzie olejek rycynowy wpływa kojąco na zdrowie rzęs. Jak zatem nałożyć olejek rycynowy na docelowe miejsce? Do tego celu możemy wykorzystać szczoteczkę do nakładania tuszu (można ją umyć albo wyparzyć). Po wykonaniu tej czynności szczoteczkę moczymy w olejku rycynowym oraz nakładamy na docelowe miejsce. Nadmierną ilość olejku możemy usunąć chusteczką. Dla lepszego efektu warto pozostawić posmarowane rzęsy na noc, aby zaaplikowany przez nas okład miał czas na wchłonięcie. Po nocy pozostałość olejku należy przemyć ciepłą wodą. I najważniejsze – zabieg ten należy powtarzać systematycznie, gdyż tylko w ten sposób może on przynieść oczekiwane rezultaty. Cykl okładów trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Olejek rycynowy ma również dobroczynny wpływ na włosy, które w ciągu roku nastawiane są na próby trwałości poprzez zmiany temperatury, wilgotności oraz poprzez zastosowanie przez nas różnego rodzaju środków myjących oraz pielęgnujących. W przypadku osłabienia włosów przez owe zabiegi z pomocą przychodzi olejek rycynowy, którego dawkowanie oraz sposób nanoszenia zależą w dużej mierze od stanu włosów. Na rozdwajające się końcówki stosujemy smarowanie ich na noc, a następnie rankiem myjemy włosy szamponem. Czynność powtarzamy przez kilka dni.

Jak przygotować maskę ma włosy?

Przygotowanie:
Mieszamy 1 łyżkę olejku rycynowego z 1 żółtkiem oraz 1 łyżką oliwy z oliwek. Mieszanina następnie nanoszona jest na włosy i przykryta czepkiem oraz ręcznikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie czepka foliowego. Tak przygotowany okład można trzymać na głowie przez kilka godzin (nawet na całą noc). Rankiem należy przemyć włosy w sposób bardzo dokładny, a do tego celu można zastosować sok z octu jabłkowego lub z cytryny.

Dla uniknięcia efektu matowych włosów stosujemy mieszankę z oleju rycynowego, w której skład wchodzi litr wody, 100ml soku jabłkowego raz tyle samo octu jabłkowego, a także 10g olejku rycynowego. Po jej przygotowaniu nanosimy na włosy uprzednio umyte, a następnie po kilkunastu minutach spłukujemy.

Włosy i rzęsy to oczywiście nie jedyne elementy naszego ciała, o które możemy zadbać wykorzystując do pielęgnacji olejek rycynowy. Nasze dłonie oraz paznokcie podobnie również narażone są na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych, czego efektem jest szybsze starzenie się skóry dłoni oraz łamliwość i kruchość paznokci. Stosowanie olejku rycynowego na te partie działa w sposób kojący i regenerujący, przez rycyna jest z powodzeniem stosowana w kosmetyce. Na skórę dłoni oraz paznokcie należy nałożyć warstwę olejku na noc, a następnie w celu uniknięcia wytarcia olejku nałożyć odpowiednie rękawiczki. Można również zastosować swoistą kąpiel w podgrzanym olejku (uważać jednak należy na poparzenie). Pielęgnowanie skórki przy paznokciach może również odbywać się przy użyciu olejku rycynowego. W tym celu końcówka patyczka kosmetycznego nasączana jest olejkiem, wówczas rozprowadzamy go na paznokcie oraz skórkę. Po wykonaniu tego zabiegu skórkę odsunąć drewnianym patyczkiem, po czym należy powtórzyć zabieg w celu dotarcia olejku do warstw wcześniej niedostępnych. Proces ten powtarzany powinien być raz w tygodniu. Na potrzeby pielęgnacji paznokci oraz dłoni przygotowywana jest też często mieszanka kwasku cytrynowego, olejku rycynowego oraz żółtka.

Stosowanie olejku rycynowego w celu nawilżenia wysuszonej skóry naszego ciała jest również częstym zabiegiem. Dzięki swym właściwościom łagodzi on podrażnienia skóry, nawilża oraz działa ochronnie (przyspiesza nawet proces gojenia). Występuje on w składzie wielu maści dostępnych w aptekach. Stosowanie go bezpośrednio na skórę wykonuje się w formie okładów.

Stosowanie OCM

Metoda o angielskiej nazwie Oil Cleansing Method (OCM) polega na myciu twarzy za pomocą metody olejowej. Jest to znacznie tańsze i zdecydowanie efektywniejsze rozwiązanie niż w przypadku drogich zabiegów kosmetycznych oraz kosmetyków. Naturalny charakter metody olejowej sprawia, że dba ona w optymalny sposób o równowagę gospodarki lipidowej naszej skóry nie powodując podrażnień i niszczenia warstwy skórnej. Nic zatem dziwnego, że często olejek rycynowy (wykorzystywany również w OCM) stosuje się do oczyszczania skóry również wśród osób cierpiących na zapalenia skóry (łojotokowe, atopowe) czy też na trądzik. W swej konsystencji oraz budowie strukturalnej olejek rycynowy wykazuje podobieństwo do ludzkiego sebum.

Przygotowując olejek rycynowy do OCM należy w pierwszej kolejności ocenić stan oraz typ naszej cery. Jest to niezbędne przy przygotowywaniu proporcji dla mieszanki. Olejkiem bazowym jest oczywiście olej rycynowy, natomiast inne odmiany olejów zależą od skóry. Prz skórze tłustej stosuje się oleje lekkie – dla przykładu może to być olej migdałowy, włoski lub też z moreli. Ciężkie oleje stosuje się przy skórze suchej – są to oleje takie jak arganowy lub kokosowy.

Odpowiednie proporcje olejku rycynowego w zależności od stanu skóry przy metodzie OCM:

  • dla skóry tłustej – 70% oleju bazowego, 30% oleju rycynowego
  • dla skóry mieszanej – 80% oleju bazowego, 20% oleju rycynowego
  • dla skóry suchej – 90% oleju bazowego, 10% oleju rycynowego

Przy wykonaniu mycia twarzy metodą OCM należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Przygotowaną w odpowiednich proporcjach mieszankę oleju bazowego i rycynowego należy nanosić kolistymi ruchami i wmasowywać. W dalszej kolejności potrzebny nam będzie ręcznik namoczony w ciepłej wodzie, który należy wykręcić i delikatnie przycisnąć do twarzy. Przy usuwaniu mieszanki z naszej twarzy moczymy ponownie ręcznik w wodzie, po czym pozostałości olejku usuwamy przykładając mokry ręcznik do twarzy i usuwamy pozostałość mieszaniny olejków. Zamykanie otwartych w wyniku ciepła porów należy wykonać namoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem i przykładając do twarzy. Osuszanie twarzy po zabiegu odbywa się z reguły ręcznikami papierowymi. W przypadku pozostania mieszanki przechowywać ją należy w miejscu niedostępnym dla światła ze względu na jego właściwości osłabiające moc olejku.

Kosmetyka to nie jedyna dziedzina naszego życia, w której ma zastosowanie olejek rycynowy. Mechanika pojazdowa to jeden z takich segmentów – olejek rycynowy wspomaga smarowanie silnika. Rycynę używa się również do produkcji barwników, płynów hamulcowych oraz farb.

Istnieją natomiast silne przeciwwskazania stosowania olejku rycynowego w przypadku kobiet w ciąży. Jego silne właściwości mogą prowadzić do powikłań oraz nawet w ekstremalnych przypadkach do poronienia.