Olej rycynowy pozbawiony toksyn przeznaczony jest do spożycia, celów leczniczych i kosmetycznych. Ma gęstą konsystencję i jasnożółtą barwę.

Produkt bardzo dobrze nawilża, wygładza i wzmacnia. Dlatego stanowi on główny składnik mydeł szamponów, balsamów, kremów, szminek, błyszczyków, odżywek. A także maseczek i domowych mieszanek pielęgnacyjno-odżywczych. Poprawia kondycję cery, wygląd włosów, brwi i rzęs, wzmacnia paznokcie. Pomaga utrzymać wilgoć w skórze głowy oraz zapobiega wysychaniu.

Olej rycynowy włosy

Przerzedzenie i wypadanie włosów to obecnie bardzo częste problemy, spotykane zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, takie jak długotrwałe schorzenia, zła dieta, genetyka itp. Nawet niektóre przepisane leki mogą spowodować taki skutek. Bez względu na to, jaka jest przyczyna wypadania włosów, ten problem można zwykle wyleczyć. W dzisiejszych czasach, półki aptek są zapchane niezliczoną ilością produktów i preparatów. Jednym z nich jest olej rycynowy.

Do celów kosmetycznych należy używać olejku rycynowego tłoczonego na zimno. Można go dostać w aptekach, sklepach z ziołami i naturalnymi kosmetykami. Buteleczka o pojemności 100 ml kosztuje ok. 10 zł.

Olejek rycynowy zdecydowanie poprawia kondycję naszych włosów. Nie straszne mu rozdwojone końcówki, nadmierne wypadanie czy pozbawienie blasku. W zależności od męczącego nas problemu olejek będzie trzeba stosować inaczej.

  • Wypadanie włosów zahamujemy, gdy podgrzany olejek wmasujemy w powierzchnię głowy. I tak pozostawimy na co najmniej kilka godzin. Później spłukujemy go z użyciem silnie myjącego szamponu;
  • Na włosy zniszczone pomoże maseczka z żółtka, oleju rycynowego i oliwy. Ta maseczka odżywi i wygładzi włosy;
  • Włosy matowe odzyskają blask, gdy do szamponu dodamy kilka kropel olejku rycynowego. Nie za dużo, by nie przetłuścić włosów;
  • Maseczka odżywcza i regeneracyjna. Taką maseczkę sporządza się z dwóch łyżek oleju rycynowego zmieszanych z łyżeczką soku z cytryny. Mieszankę należy nałożyć na włosy i po 20 minutach zmyć szamponem.

Ostrożność w stosowaniu oleju rycynowego powinny jednak zachować osoby o naturalnie jasnych włosach. Efektem ubocznym może być jednak nieznaczne pociemnienie włosów.

Korzyści oleju rycynowego dla włosów

  • Zawiera wiele niezbędnych dla zdrowia i witalności włosów witamin. Dlatego jest często wykorzystywany w różnych kuracjach włosów, w szczególności zapobiegających ich wypadaniu.
  • Pomaga przyspieszyć porost włosów na wiele sposobów. Przy dokładnym wcieraniu w skórę głowy stymuluje. I przy okazji zwiększają cyrkulację krwi w mieszkach włosowych. Włosy przez to są zdrowsze i bardziej skłonne to szybkiego porostu.
  • Doskonale nawilża skórę głowy od środka, tym samym zapobiegając wysuszeniu i łamliwości włosów. Poprawia ich wygląd i kondycję zdrowotną od zewnątrz.
  • Olej posiada działanie antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Wpływa on na ogólny stan skóry głowy. Zapobiegając infekcjom powodowanym przez drobnoustroje.

Olej rycynowy właściwości

Olejek rycynowy zawiera witaminy A i E oraz kwasy tłuszczowe omega. To przede wszystkim tym substancjom zawdzięcza swój odżywczy wpływ na włosy. Olejek rycynowy wygładza je, regeneruje i wzmacnia. Dzięki niemu włosy stają się bardziej elastyczne i mniej łamliwe, a ich końcówki odzyskują zdrowy wygląd. Używanie olejku zapobiega też wypadaniu włosów i wspomaga ich odrastanie, np. po utracie spowodowanej chorobami skóry.

Dzięki właściwościom antyseptycznym olejek rycynowy oczyszcza skórę głowy. A także likwiduje bakterie i grzyby, które mogą być odpowiedzialne np. za łupież i łojotok.

Poza swoimi właściwościami w dziedzinie pielęgnacji włosów może mieć również zastosowanie w problemach żołądkowych. Olej rycynowy na zaparcia często jest stosowany przez nasze babcie w celu zlikwidowania dolegliwości pokarmowych.