Po co iść do okulisty? Obecnie jednym z częściej odwiedzanych przez nas specjalistów w dziedzinie medycyny jest okulista. Trafiamy do niego, z różnych przyczyn. Najczęściej wtedy, kiedy problemy ze wzrokiem, utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Gabinety okulistyczne odwiedzają zarówno uczniowie, studenci jak i zawodowi kierowcy a ostatnio coraz częściej osoby, pracujące długotrwale przy komputerze. U większości z nich, okuliści stwierdzają najczęściej wady wzroku polegające na zaburzeniu, właściwego postrzegania danego obrazu.

Niektóre z tych wad wzroku są na tyle zaawansowane, że nie da się ich wyleczyć, ale można zapobiegać ich dalszemu pogłębianiu się. W takich sytuacjach, specjalista, do którego trafiamy, przepisuje nam najczęściej okulary, których noszenie ma zagwarantować nam powstrzymanie rozwoju danej wady. Jednocześnie wpływają one na komfort naszego codziennego funkcjonowania.

Okulary korekcyjne „na receptę”.

Przepisane przez specjalistów okulary, z racji na ich zastosowanie, określane są, jako korekcyjne czyli poprawiające nasz sposób widzenia. Okulary korekcyjne, zalecane przez okulistów dzielą się na dwa główne rodzaje. Są to okulary do dali oraz służące do poprawnego widzenia z bliska. Zarówno jedne jak i drugie, są dopasowywane nie tylko pod kątem naszej wady wzroku i jej stopnia zaawansowania. Okulary korekcyjne dobierane są również, pod względem codziennych czynności, jakie wykonujemy. Ponieważ nie wszystkie one wymagają takiej samej mocy okularów, najlepszym rozwiązaniem są tak zwane okulary korekcyjne progresywne czyli dopasowujące się automatycznie do potrzeb naszego oka.

Okulary korekcyjne kontra soczewki kontaktowe.

soczewki kontaktoweNie zawsze jednak i nie każdy z nas, dobrze czuje się w okularach. Największa bolączka większości właścicieli okularów, to głównie ich parowanie. Ale nie tylko. Często noszenie okularów, utrudnia nam uprawianie naszej ulubionej aktywności czy dyscypliny sportowej. Poza tym większości z nas, okulary kojarzą się z ciągłym uważaniem, na to by się nie stłukły lub nie porysowały. Dlatego też większość z właścicieli okularów, „przerzuca się” na soczewki kontaktowe. One nigdy nie parują. Nie ma ryzyka, że spadną nam z nosa w najmniej odpowiednim momencie. Poza tym, są właściwie niewidoczne. Co prawda, podobnie jak okulary korekcyjne, wymagają dbałości i pielęgnacji o nie, ale i tak wydają się być bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Zanim jednak, zdecydujemy się na ich zakup – a wybór jest naprawdę ogromny – powinniśmy skonsultować to dokładnie z naszym lekarzem okulistą. Może, bowiem okazać się, że nasza wada wzroku, niestety uniemożliwi nam korzystanie z tego typu udogodnień. Pamiętajmy, że nasz wzrok to nasze największe dobro. Z tego też względu, nie eksperymentujmy z nim, dobierając samodzielnie soczewki i rezygnując z okularów.