Predyspozycja genetyczna może wyjaśnić tę zależność

Według badań, kobiety w wieku, w którym migrena towarzyszyć zaburzenia widzenia, znanych jako aura, tym bardziej narażone na ryzyko ataku serca lub udaru mózgu, podczas gdy w innych typach migreny choroby sercowo-naczyniowej nie są przestrzegane. Pacjenci w wieku 45 i więcej lat, która towarzyszy aura migreny, może też rozwijać choroby układu krążenia (niewydolność serca i udar mózgu).

Nie możemy powiedzieć, czy to narażonych Młodzi ludzie zagrożeni, ponieważ nie były przedmiotem dochodzenia.

Dla większości kobiet, wyniki badania można uznać za pozytywne. „Wielu pacjentów, którzy cierpią z powodu migreny, nie są narażone na ryzyko rozwoju chorób układu krążenia z powodu migreny z aurą jest rzadkie”, powiedział Tobias Kurth, MD, i jego koledzy z Harvard Medical School i Szpitala Kobiet w Bostonie. Kobiety trzy razy częściej cierpią na migrenę niż mężczyźni (18% kobiet w porównaniu z 6% mężczyzn). Trzy z pięciu pacjentów obojga płci mają objawy migreny z aurą.

Zazwyczaj aura pojawia się przed wystąpieniem bólu i pojawia się migające światła, ślepe plamy, podwójne widzenie i linie zigzagovidnymi. Nie może być zmiany w postrzeganiu i zapachu.

Podwojenie ryzyka

Wcześniejsze badania wykazały związek między migreną z aurą i udaru mózgu, ale wciąż nie znaleziono ryzyko ewentualnego rozwoju innych chorób układu krążenia.

Próbując odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy badali wyniki tego badania zdrowia kobiet, w którym udział wzięło 28.000 osób. Wyniki te zostały opublikowane w Journal of the American Medical Association w dniu 19 lipca.

W czasie badania (1992-1995) wiek chorych wynosił 45 i więcej, a żaden z nich nie cierpiał z powodu choroby serca lub dławica piersiowa.

Spośród 3.610 pacjentów, którzy doświadczyli ataków migreny zeszłym roku 1.434 (39%) zgłosiło objawy aury.

Kobiety cierpiące na migreny z aurą był dwa migrena razy więcej niż tych, u których rozpoznano głównych chorób sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca, udar mózgu lub choroby wieńcowej w ciągu ostatniej dekady.

Prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia u kobiet z migreną z aurą deblu. U pacjentów z ostrym migreny bez aury ryzyko chorób sercowo-naczyniowych była taka sama jak tych, którzy nie cierpią z powodu migreny.

Zmniejsza to traktowanie ryzyka związanego ból głowy choroby serca?

W artykule towarzyszącym badania, Richard J. Lipton, MD, zasugerował, że predyspozycja genetyczna jest przyczyną migreny z aurą komunikacji i chorób układu krążenia. Gen Sverhekstpressiya wiążą się ze zwiększonym poziomem aminokwasu homocysteiny kwasu we krwi, występuje częściej u pacjentów z migreną z aurą.Stwierdzono, że podwyższone stężenie homocysteiny wiąże się z rozwojem chorób układu krążenia.

„Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w migrenie z aurą nie jest większa niż u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzyca czy palenie”, zauważa dr Lipton.

„Nie wiadomo, czy to zmniejsza ryzyko leczenia migreny z aurą w taki sam sposób jak w terapii nadciśnienia tętniczego lub zaprzestania palenia.” Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy dalszych badań. Nie jest również wiadomo, czy to zwiększone ryzyko u młodych dorosłych. Lekarze powinni podjąć środki w celu zapobiegania rozwojowi chorób układu krążenia.