Mdłości, czyli uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej i ?chęć? na wymioty kojarzone są zazwyczaj z niestrawnością (spowodowaną przez zjedzenie czegoś nieświeżego lub zbyt ciężkostrawnego, z czym nasz układ pokarmowy nie może sobie dać rady) lub początkiem ciąży. Jednak takie dolegliwości mogą być sygnałem także dużo poważniejszych schorzeń.
U kobiet, które przeszły już menopauzę, mdłości i ból zwłaszcza silny w górnej części brzucha może oznaczać nawet zawał a symptomy do złudzenia przypominają właśnie niestrawność, ? dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co robić (przy zawale trzeba wziąć dużą dawkę aspiryny 300 mg zanim przyjedzie pogotowie i usiąść z odchyloną do tyłu klatką piersiową, aby odciążyć serce);
Jeśli po mdłościach (po kilku godzinach) pojawiają się wymioty, wysoka gorączka i ból w okolicy pępka po prawej stronie to może być ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, ? jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż dwie godziny koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza, gdyż właściwie jedynym sposobem na wyleczenie tej przypadłości jest po prostu chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego. W wypadku takiego bólu i podejrzenia zapalenia wyrostka nie wolno brać żadnych środków przeczyszczających; nie powinno się nic pić i jeść. Aby ulżyć sobie w bólu można do brzucha przyłożyć sobie zimny okład i ułożyć się na lewym boku z podkurczonymi nogami.