Gdy brak dobrej woli, i medycyna nie pomoże

„Po pięćdziesiątce będziecie mieli płuca, żołądki i serca do wymiany” – powiedział profesor, zażywny sześćdziesięciolatek. Studenci słuchali, lekko przestraszeni, postanawiając w duchu pić mniej coca-coli, unikać fast foodów i częściej biegać. Jak dbać o zdrowie, aby przepowiednia szacownego profesora się nie spełniła?

Niezdrowy tryb życia to lawina nieszczęść, która prędzej czy później nas dopadnie. Otyłość, nadciśnienie tętnicze, nerwica, problemy z kręgosłupem – to konsekwencje siedzącej pracy po osiem i więcej godzin dziennie, nieodpowiedniej diety i braku ruchu.

Zdrowa dieta zbilansowana, a więc warzywa i owoce uzupełnione mięsem, rybami, roślinami strączkowymi i węglowodanami obecnymi w potrawach mącznych, ryżu i ziemniakach. Nie może zabraknąć cennych mikroelementów, ale także odpowiedniej ilości wody – najlepiej wypijać jej nawet do dwóch litrów dziennie. Po drugie – to aktywność fizyczna i umysłowa. Musimy się ruszać, choćby po godzinach, a w pracy zrobić czasem przerwę na wymachy i przysiady.