Niedaleko Poznania usytuowana jest wspaniałą posiadłość Kórnik. Od XIV wieku właścicielami tych ziem była rodzina Górków, a XVIII wieku właścicielką Kórnika została Teofila z Działyńskich Szołdrska ?Potulicka. W Sali Herbowej zamku wisi portret pani Teofili. Każdej doby o północy schodzi ona z portretu i wyrusza na spacer do ogrodu, gdzie czeka już na nią rycerz na koniu i razem krążą po wspaniałym ogrodzie aż do świtu?
Zamek ten leży nad jeziorem i otoczony jest jak na zamek przystało fosą. Siedziba rodu Działyńskich wprost oszałamia bogactwem: w każdej Sali są wspaniałe obrazy i rzeźby, porcelana i srebra?wspaniałe kryształowe lustra,?ale najwięcej pamiątek po Działyńskich jest chyba w Sali Mauretańskiej. Wokoło zamku jest największe w Polsce arboretum, czyli ogród złożony z drzew i krzewów, założone na początki XIX wieku. Jest tu ponad 3 tysiące okazów.
Będąc w Kórniku warto zajechać także do niedalekiego Rogalina gdzie jest przepiękny barokowo-klasycystyczny pałac Raczyńskich. Oprócz podziwiania samego pałacu, jest tu także warte obejrzenia muzeum malarstwa, gdzie są obrazy tak wybitnych malarzy jak: Wyczółkowski, Malczewski, Wyspiański, Monet czy Matejko?