Wciąż można spotkać się z mitem, że karmienie piersią po cesarce jest niemożliwe, bo organizm nie otrzymał sygnału do produkcji pokarmu (otrzymałby go wtedy, gdyby dziecko urodziło się siłami natury). Nic bardziej mylnego – produkcja pokarmu po cesarskim cięciu następuje, a odpowiedzialne jest za to odklejenie i usunięcie łożyska (uwalnia się wtedy hormon zwany prolaktyną), co następuje, jak wiadomo, przy obu sposobach porodu. Prawdą jest natomiast to, że karmienie po cesarskim cięciu może być utrudnione.

Kobieta, która przeszła cesarskie cięcie musi wiedzieć, że był to zabieg chirurgiczny – może czuć się jeszcze obolała i słaba, a przy tym przytłoczona faktem, że nie może sprostać wymaganiom swojego nowo narodzonego dziecka. Nie pozostaje nic innego, jak dać sobie czas i poczekać, aż organizm zacznie dawać wyraźne sygnały, że jest do karmienia gotowy.

Zwykle następuje to w kilka godzin po porodzie. To, kiedy będzie można zacząć karmienie zależy od rodzaju znieczulenia, jakie zostało podane. Jeśli była to narkoza (znieczulenie ogólne), to należy zaczekać, aby poprzez pokarm nie przedostało się ono do organizmu dziecka. Zwykle jednak stosuje się znieczulenie, zwane potocznie „blokadą”, polegające na odpowiednim wkłuciu w odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ten sposób jest mało inwazyjny zarówno dla dziecka, jak i rodzącej, dlatego też już w kilka godzin po porodzie, w miarę dobrego samopoczucia dobrze jest nakarmić dziecko po raz pierwszy.

Co do pozycji, w jakiej najlepiej karmić dziecko po cesarskim cięciu, to specjaliści polecają półleżącą lub na boku, w taki sposób, aby dziecko nie dotykały rany na brzuchu. Ważne, aby to matce było wygodnie – są takie, dla których idealną pozycją będzie siedzenie w miękkim fotelu z dzieckiem przy piersi.

W pierwszych tygodniach po porodzie, podczas karmienia może pojawić się ból – jest to spowodowane produkcją oksytocyny, która powoduje lekkie skurcze macicy, jak również nieumiejętność dziecka do odpowiedniego złapania brodawek. Jeśli po kilku tygodniach, karmienie nadal będzie bolesne, najlepiej udać się do specjalisty laktacyjnego, aniżeli podawać dziecku pokarm w butelce, ten naturalny jest najbardziej wartościowy.