Choroba morska jest zespołem bardzo nieprzyjemnych objawów, jakich mogą doświadczyć osoby podróżujące statkami. Przyjęło się uważać, że choroba morska dotyka tylko osób płynących w rejsach dalekomorskich. Jest to jednak błędne przekonanie, gdyż choroba morska może tak samo dotknąć osoby pływające w rejsach po wodach śródlądowych, zwłaszcza podczas złej, trudnej dla żeglarzy pogody.
Choroba morska w dużej mierze jest wywołana poprzez nieprzystosowanie się błędnika do ciągłego ruchu kołyszącego, z jakim często mamy do czynienia podczas podróży statkiem.
Jej głównymi objawami są różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe, a zwłaszcza mdłości i torsje. Przypadłość ta objawia się również ogólnym osłabieniem i wycieńczeniem organizmu, jak również spadkiem zdolności koncentracji.
Choroba morska jest bardzo nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością, zwłaszcza dla osób, które nie są zawodowymi żeglarzami. Bardzo często bywa tak, że dolegliwości choroby morskiej mijają po kilku dniach, gdyż po tym okresie organizm przystosowuje się do warunków panujących na statku.