Nie ma chyba na świecie dziewczyny lub kobiety, która będąc małym dzieckiem nie podkradała kosmetyków swojej mamie. Każda z nas przecież chciała dorosnąć jak najszybciej, właśnie po to, by móc korzystać z własnych cieni czy pomadek do ust. Niestety wraz z upływem lat mogło się okazać, że jesteśmy zwyczajnie na nie uczulone. Co wtedy?

Najważniejsze to nie panikować. Na początku powinnyśmy ustalić, na jaki konkretnie składnik jesteśmy uczulone. W tym celu dobrze jest wybrać się do lekarza dermatologa, który pomoże nam się tego dowiedzieć. Na wizytę weźmy ze sobą kosmetyk lub kosmetyki, które nas uczulają, dzięki temu lekarzowi łatwiej będzie ustalić, co nas uczula.

Jeżeli wolimy działać na własną rękę, kupując kosmetyki dobrze jest poprosić o ich próbki. Lepiej jest wcześniej dowiedzieć się, czy możemy ich używać niż wydać bezsensownie pieniądze. Najlepiej zrobimy, jeśli w tym ceku wybierzemy się do apteki, gdyż tam mamy większą pewność, że zakupiony krem nas nie uczuli, choć zdarzają się także kosmetyki, które nie są przeznaczone dla alergika. Zawsze możemy poprosić lekarza dermatologa o wypisanie recepty na krem robiony w aptece, ponieważ w ten sposób zapłacimy za niego mniej. Niestety, najczęściej kosmetyki dla alergików nie należą do tanich.

Wybierając się do drogerii, warto zwrócić uwagę na skład preparatów. Najlepsze kosmetyki dla alergików to takie, które zapewniają skórze odpowiednią wilgotność oraz nawilżenie i nie zawierają substancji zapachowych, barwiących czy konserwujących. Powinny być tolerowane przez skórę oraz zawierać składniki dobrane pod względem dermatologicznym.

Jak zostało wspomniane, kosmetyki dla alergików nie należą do specjalnie tanich, jednak znajdą się też takie ze średniej półki cenowej. Czasami lepiej jest zainwestować pieniądze w kosmetyk droższy, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo, że po jego użyciu nie wystąpi alergia.

Oczywiście, są osoby, które nawet kosmetyków hipoalergicznych nie powinny używać, właśnie ze względu na alergię. Dla nich rozwiązaniem mogą być kosmetyki naturalne, do których w ostatnim czasie coraz częściej się powraca. Są to kosmetyki pochodzenia roślinnego, które nie zawierają żadnych substancji zapachowych, barwników, stabilizatorów i substancji konserwujących.

Jeżeli jesteśmy alergikami, uważajmy na stosowane przez nas kosmetyki. Nie kupujmy takich, które są tanie i teoretycznie dla nas przeznaczone. Nigdy nie wiadomo, co się kryje pod ich ceną. Zawsze czytajmy skład kremu czy balsamu, gdyż dzięki temu możemy uniknąć kłopotów.