Choroba lokomocyjna inaczej nazywana jest kinetozą. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona wywołana poprzez okoliczności, w których osoby podatne na tą chorobę poruszają się różnymi środkami transportu takimi jak samochody, pociągi, statki, czy samoloty. Za chorobę tą zwykle odpowiedzialne są zaburzenia działania błędnika.
Przypadłość ta najczęściej dotyczy dzieci do czternastego roku życia, które później często wyrastają z tej choroby. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy na chorobę lokomocyjną chorują również osoby dorosłe.
Choroba lokomocyjna bardzo często podczas jazdy samochodem wywołuje przykre i uciążliwe dolegliwości takie jak mdłości, wymioty, bóle głowy, czy ogólne osłabienie organizmu.
Jest kilka sposobów na zapobieganie chorobie lokomocyjnej. Najpopularniejszym z nich i najprostszym do zastosowania jest przyjęcie specjalnych tabletek przeciwko chorobie lokomocyjnej, dostępnych bez recepty w każdej aptece.
Innym sposobem, jest posadzenie osoby z tą przypadłością na przednim siedzeniu, obok kierowcy. Takie rozwiązanie bardzo dobrze łagodzi objawy, jakie pojawiają się w chorobie lokomocyjnej.