Farbownik lekarski występuje w naszym kraju dość pospolicie. Często pod nazwą jako wołowe ziele. Jest cenioną rośliną miododajną, lecz można też jeść go na surowo. Pochodzi głównie z Europy oraz Turcji. W Polsce występuje głównie na niżu, czasami na pogórzu. Lubi umiarkowane strefy klimatycznie. Farbownik lekarski rośnie dziko, głównie w suchych miejscach, rumowiskach oraz przy drodze.

Ta roślina jest archeofitem, czyli gatunkiem obcego pochodzenia, który przybył z czasów prehistorycznych. Jest rośliną wieloletnią, jednak najczęściej żyje nie dłużej niż dwa lata. Jest rośliną miododajną oraz ma właściwości lecznicze.

Farbownik lekarski jest byliną dwuletnią lub wieloletnią. W zależności od warunków glebowych i klimatycznych osiąga wysokość od 30 do 80 cm. Jego długa łodyga rozgałęzia się dopiero na wysokości kwiatostanu. Jest owłosiona, kanciasta i czasami przybiera fioletowy odcień. Z łodygi w równych odstępach wyrastają liście o lancetowatym kształcie. Podczas kwitnienia zamierają, wysychają i odpadają. Kwiaty są pięciokrotne, na początku kwitnienia mają barwę czerwono-fioletową, a później przybierają kolor niebiesko-fioletowy.

Farbownik lekarski zastosowanie

Specjalnie przygotowane preparaty, takie jak napar, mają działania wykrztuśne. Napar ten stosowany jest w leczeniu kaszlu oraz chorobach oskrzeli. Herbata przygotowana na podstawie ziół zwiększa poty, co przyczynia się do obniżenia gorączki. Zioło to głównie oczyszczę cały organizm z niepotrzebnych oraz zalegających toksyn. Odwary z ziela są stosowane, gdy pojawiają się problemy z układem trawiennym oraz przy nieżycie żołądka.

Należy również uważać, aby preparatów z farbownika lekarskiego nie przedawkować. Przedawkowanie może prowadzić do wymiotów oraz biegunek.

Ziele można stosować nie tylko do wewnątrz, ale również poprzez okłady i kompresy na zewnątrz. A także zewnętrznie w formie maści. Maść skutecznie leczy ropnie skórne, różne zapalenia skóry oraz wypryski lub trądzik. Ponadto maść farbownika lekarskiego przynosi ulgę przy ukąszeniach.

Preparaty farbownika lekarskiego są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących.

Ciekawostka

  • Barwnik farbownika stosuje się w kosmetologii oraz mikroskopii;
  • W starożytności używano tego zioła jako produkt do farbowania materiału, skąd też jego nazwa. W tym celu wykorzystywano jego korzenie, które zawierają czerwony barwnik;
  • Farbownik lekarski ma również szereg innych zastosowań, przede wszystkim w kuchni. Jego liście mają smak podobny do szpinaku, można więc dodawać go do sałatek czy innych potraw.

Farbownik lekarski właściwości

Głównym surowcem farbownika lekarskiego jest jego korzeń oraz liście. Roślina ta zawiera alkaloidy, które charakteryzują się działaniem przeciwbakteryjnym. A także przeciwbólowym oraz pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy. Ma również właściwości nasenne. Farbownik lekarski zawiera ponadto cholinę, czyli witaminę B4. Ta witamina odpowiedzialna jest za utrzymanie prawidłowej struktury komórek. Jak i również kontroluje funkcjonowanie mięśni. Poprawia również układ oddechowy oraz czynności sercowe. Zioła te zawierają również alantoinę, kwas krzemowy, śluzy oraz garbniki.

Młode liście zawierają dużo witaminy C. Odpowiednio przygotowane zioła lecznicze mają właściwości wykrztuśne oraz zmiękczające.