Dzieci cierpiące na autyzm są niekiedy odrzucane przez społeczeństwo. Ludzie z zewnątrz wręcz boją się kontaktu z nimi. Na ogół panuje znieczulica i brak zrozumienia choroby. Rodzice natomiast są bohaterami, którzy wpisując w wyszukiwarkę frazę: „dzieci z autyzmem terapia”, dają pociechom szansę na lepsze jutro. Jakie znamy metody zwalniające postęp choroby?
Warto zacząć od Metody Aktywności Knillów. Oparta jest na założeniu, iż najważniejszym kanałem sensorycznym jest skóra. Wrażliwość dotykowa pozwala na nawiązanie kontaktu z otoczeniem. Dodając do muzyki odpowiednie ćwiczenia, dziecko uczy się funkcjonowania własnego ciała. Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne zaleca prozaiczne czynności, które zapewnią maluszkom poczucie bezpieczeństwa. Mowa tu o kołysaniu, przytulaniu i przeciąganiu. Arteterapia to uwolnienie od negatywnych przeżyć za pomocą sztuki. Dogoterapia to najprzyjemniejsza terapia dla dzieci. Jest to system ćwiczeń i zabaw z psami wspomagający rehabilitację ruchową oraz umysłową osób z autyzmem.
Istnieje wiele form rehabilitacji, które wspomagają rozwój intelektualny i fizyczny dzieci. Wystarczy tylko uzbrojenie się w cierpliwość, a na cierpiących na autyzm czeka lepsza przyszłość.