Czarna rzepa, jak nazywamy potocznie czarną rzodkiew, znana jest i uprawiana od tysięcy lat. Jest ciekawym elementem naszej diety. Ze względu na swoje cenne właściwości chętnie wykorzystuje się ją w kosmetyce. Ma doskonały wpływ przede wszystkim na włosy, które wzmacnia i odżywia.

Czarna rzepa właściwości

Cudowne właściwości czarnej rzepy znane są nie od dziś. Z czarnej rzepy korzystały już nasze babcie. Zawiera całe bogactwo cennych witamin i składników mineralnych. Dzięki czarnej rzepie utrzymamy nasze włosy w doskonałej kondycji. Staną się piękne, błyszczące, sprężyste i mocne, a do tego nie będą wypadać.

Rzepa zawiera takie składniki mineralne, jak:

  • Wapń;
  • Potas;
  • Siarka;
  • Magnez;
  • Fosfor;
  • Mangan;
  • Witaminy C, A oraz witaminy z grupy B;
  • Cynk;
  • Fluor;
  • Żelazo.

Zabiegi z czarnej rzepy polecane są dla osób, których włosy wymagają zastrzyku energii. Sok z tego warzywa wzmacnia włosy, zwiększa ukrwienie skóry. Dzięki czemu cebulki włosów są lepiej dotlenione i odżywione. To dlatego stosuje się go w terapii przy wypadaniu włosów, a nawet łysieniu. Pomaga nie tylko wzmocnić włosy, ale także pobudza nowe do wzrostu. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, swędzenie, zmniejsza łupież i łojotok. Jest też wskazana przy pielęgnacji włosów przetłuszczających się, jak i skóry głowy z problemami gruczołów łojowych.

Odżywkę na wypadanie włosów możemy zrobić sami. Albo możemy również zakupić gotowe preparaty. Takie preparaty sa zwykle tanie. A działanie jest rewelacyjne.

Czarna rzepa włosy

Czarna rzodkiew jest stosunkowo łatwo dostępna w sklepach, więc warto włączyć ją do zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z wypadaniem włosów i łysieniem jest czarna rzepa w postaci wcierki.

Rzepę najlepiej zetrzeć na tarce, a następnie przez gazę lub drobne sitko odsączyć sok. Osoby posiadające wyciskarkę do soków czy warzyw mają ułatwione zadanie. Na skórę głowy nałożyć za pomocą palców, buteleczki z atomizerem lub strzykawki. Wcierkę trzymamy na włosach około godziny pod ręcznikiem lub czepkiem, aż nie ustąpi uczucie pieczenia. Po tym czasie należy umyć włosy szamponem. Zabieg powtarzać 2-3 razy w tygodniu. Sok z rzepy może być przechowywany w lodówce najwyżej do dwóch dni.

Możesz urozmaicić wcierkę z soku czarnej rzepy, dodając do niego olejek rycynowy, naftę kosmetyczną lub żółtko. Ciekawym pomysłem jest też nalewka z alkoholem w proporcji 1:5. Inaczej 1 porcja rzepy, 5 porcji alkoholu 40-70%. Taką miksturę odstaw na dwa tygodnie, a potem przefiltruj. Możesz używać jej nie tylko do wzmocnienia włosów, ale także wcierać w skórę, łagodząc tym nerwobóle. Sok z czarnej rzodkwi można też dodać do odżywki, którą nakłada się na całe włosy. Należy zastosować ją podobnie jak w przypadku wcierki pozostawić jakiś czas na włosach.