OBJAWY CIĄŻY

 

CZY JESTEM W CIĄŻY ?

 

Czy masz pierwsze objawy ciąży ? Twoja miesiączka się spóźnia ? Boli Cię podbrzusze ? Zauważyłaś silniejsze białe upławy ? Boli Cię głowa i dręczą mdłości ? Masz nabrzmiałe piersi i często oddajesz mocz ? Czy można być w ciąży pomimo miesiączki ?

 

Ciągle zadajesz sobie pytanie : Czy jestem w ciąży ?

 

Każda kobieta przeżywa każdą swoją ciążę indywidualnie. Można być w ciąży i mieć wszystkie objawy ciąży ale czasem początek ciąży przebiega bezobjawowo. Niektóre kobiety maja bardzo silną intuicje i od razu wyczuwają swoją ciążę.

 

Jeżeli masz wątpliwości, nie czekaj dłużej i zrób nasz test ciążowy online.

objawy ciąży

 

PIERWSZE OBJAWY CIĄŻY

Krótki przegląd najbardziej typowych objawów ciąży pomoże ci określić czy jesteś w ciąży. Twoje ciało i twój stan emocjonalny bardzo szybko zmienia się w ciąży. Jeśli znasz siebie i swoje ciało i zaobserwujesz je właśnie teraz uważnie będziesz mogła z dużym prawdopodobieństwem zaobserwować pierwsze objawy ciąży i stwierdzić czy jesteś w ciąży. Wsłuchaj się w sygnały, które wysyła ci twoje ciało, zaobserwuj objawy ciąży i ustal prawdopodobieństwo ciąży.

pierwsze objawy ciąży

Należy pamiętać, że każda kobieta przeżywa każdą swoją ciążę indywidualnie, to znaczy, że wszystkie wymienione objawy ciąży mogą wystąpić lecz również może wystąpić tylko część objawów ciąży jak również ciąża może przebiegać na początku bezobjawowo.

 

 

Zaobserwowałaś u siebie objawy ciąży?  Aby uzyskać stuprocentową pewność ciąży skontaktuj się ze swoim ginekologiem lub kup test ciążowy w aptece lub w sklepie internetowym.

 

TYPOWE OBJAWY CIĄŻY

Brak krwawienia miesiączkowego

Opóźnienie lub brak miesiączki ? To najpewniejsze objawy ciąży ! Jeśli zazwyczaj miesiączkujesz regularnie, to brak miesiączki jest jedną z najpewniejszych oznak, że możesz być w ciąży. Jednak, nie jest to stuprocentowy dowód na ciążę. Opóźnienie miesiączki może być spowodowane przez zmiany hormonalne, stres , zmiany stref geograficznych i różne choroby (zobacz zaburzenia miesiączkowania).

 

Czy mogę być w ciąży pomimo miesiączki?

 

Z drugiej strony, możliwe jest, że jesteś w ciąży nawet jeżeli wystąpiło krwawienie. Niektóre kobiety mają lekkie krwawienie kilka dni po zapłodnieniu wiec wypada ono w okolicy daty miesiączki. Zazwyczaj to krwawienie jest znacznie słabsze niż miesiączka, i przypomina smugi krwi lub brązowy śluz.

Złe samopoczucie i nudności

Najczęstsze i najbardziej dokuczliwe objawy ciąży to poranne mdłości i złe samopoczucie. Mdłości, które potocznie są zwane porannymi, mogą niestety występować w różnych porach dnia i z rożna częstotliwością.

Różne teorie tłumaczą dlaczego kobiety w ciąży maja mdłości. Według jednej z nich mdłości są spowodowane przez wzrost w pierwszym trymestrze ciąży hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa) w organizmie. To właśnie poziom tego hormonu jest badany w teście ciążowym. Po upływie trzeciego miesiąca ciąży, poziom hCG spada i wraz z tym te dokuczliwe pierwsze objawy ciąży zwykle zanikają.

Nabrzmiałe piersi

Bolą cię piersi ? To mogą być pierwsze objawy ciąży! Twoje piersi mogą wysłać ci jeden z pierwszych sygnałów ciąży. Piersi mogą bardzo szybko stać się wrażliwe na dotyk i ociężałe. Jest to podobne wyczucie jak w czasie miesiączki tylko zazwyczaj silniejsze. Piersi mogą również już bardzo wcześnie zacząć zwiększać swoją objętość i wydawać ci się jakby grubsze. Ponadto, zmieniają się również sutki, otoczka dookoła sutków może stać się ciemniejsza i grubsza a sutki mogą kluć. Możesz również zauważyć pod skórą siateczkę naczyń krwionośnych. Wszystkie te objawy ciąży są spowodowane przez hormon estrogen.

Zmiany nastrojów

Czujesz się doskonale w jednej chwili a już za moment kompletnie załamana? To mogą być pierwsze objawy ciąży!  To jest zupełnie normalna reakcja na mieszankę hormonalna, którą twoje ciało dostaje w ciąży. Możesz stać się bardzo wrażliwa i uczuciowa, mieć huśtawki nastrojów i nieprzewidywalne i nieracjonalne wybuchy płaczu. Nie ma najmniejszych powodów do zmartwień, jest to absolutnie naturalna reakcja na zmiany hormonalne wywołane przez ciążę.

Bóle brzucha

Bóle brzucha i podbrzusza to kolejne typowe objawy ciąży. Są one podobne do bóli przepowiadających miesiączkę. Przyczyną bólów brzucha na ogół jest prawidłowo rozrastająca się macica. Może pojawić się również ból kłujący, który jest wynikiem przekrwienia spowodowanego działaniem podwyższonego poziomu hormonu progesteronu.

Częste oddawanie moczu

Spędzasz ostatnio dużo czasu w toalecie? Nawet w nocy? To mogą być pierwsze objawy ciąży!  Poza mdłościami i wymiotami, częsta potrzeba oddawania moczu jest następnym nieprzyjemnym objawem ciąży. W ciąży wzrasta objętość krwi w organizmie i to daje więcej pracy nerkom, które aby filtrować większa ilość krwi produkują automatycznie więcej moczu niż zwykle.

Zmęczenie i bóle głowy

Zmęczenie i bóle głowy to kolejne częste objawy ciąży. Wzmożone zmęczenie jest typowe w pierwszym trymestrze ciąży. Ciało dostosowuje się do nowego stanu, w którym się znalazło. Teraz wyjątkowo ważny jest odpoczynek. Zmęczenie powinno ustać po 12 tygodniach i zazwyczaj od 13 tygodnia ciąży kobieta znów czuje się pełna energii. Innym nieprzyjemnym skutkiem zmian hormonalnych wywołanych przez ciąże ale również i zmęczenie są bóle głowy. Mogą one być bardzo silne i nagłe.

Zmiana temperatury ciała

Podwyższona temperatura ciała (ok. 37 stopni Celsjusza) utrzymująca się co najmniej 2 tygodnie po owulacji jest również objawem ciąży. Jeśli mierzysz temperaturę ciała regularnie i zauważyłeś, że stała się ona nieco wyższa, to prawdopodobnie jesteś w ciąży.

Ból pleców

Bóle w dolnym odcinku pleców ? To mogą być pierwsze objawy ciąży.  Dwie trzecie kobiet skarżą się na ból pleców w ciąży. U niektórych kobiet ból pojawia się bardzo wcześnie. W okresie ciąży w organizmie kobiety wytwarza się hormon - relaksyna, który prowadzi do zmian w spojeniach kostnych, a także w połączeniach kości miednicy. W wyniku tego rozmiękczenia połączenia kości miednicy stają się bardziej rozciągliwe, co w czasie porodu ułatwi przejście płodu przez zwarty pierścień miednicy ale powoduje to również u niektórych kobiet bóle pleców, które mogą być już odczuwane na początku ciąży.

Innym powodem bólów pleców, w późniejszych stadiach ciąży, jest zwiększona masa ciała. Z jednej stron brzuszek a z drugiej strony powiększone piersi powodują, że u kobiety w ciąży przenosi się środek ciężkości ciała. Próbując się przyzwyczaić do większego brzuszka, jest ona zmuszona do coraz większego wyginania pleców w okolicy lędźwi co powoduje ból w dolnym odcinku pleców. Z drugiej strony cięższe piersi powodują, ze mięsnie w okolicach łopatek naprężają się aby je utrzymać i często kończy się to silnym bólem.

Ślinienie

Obudziłaś się w nocy na zaślinionej poduszce? To mogą  być kolejne objawy ciąży. Zwiększone wydzielanie śliny jest spowodowane wzmożonym poziomem hormonów w organizmie.

Upławy / śluz

Zauważyłaś upławy przypominające gęsty i lepki śluz? Przy tym nie są one swędzące i są bezzapachowe? To mogą być pierwsze objawy ciąży.

Krwawiące dziąsła

Czy zauważyłaś myjąc zęby ze twoje dziąsła krwawią? Krwawienia z dziąseł mogą być efektem działania estrogenu w ciąży. To mogą być objawy ciąży.

Rozpulchnienie i zasinienie warg sromowych

Rozpulchnienie i zasinienie warg sromowych większych i mniejszych, jak i przedsionka i ścian pochwy ? To mogą być pierwsze objawy ciąży.

 

Czy zauważyłaś, że masz objawy ciąży? A może ich cześć a nawet i wszystkie objawy ciąży? Zrób test ciążowy online i sprawdź sama jakie masz objawy ciąży i czy jesteś w ciąży.